Petra Mlakar
Tel.: 04 57 80 217
E- naslov: petra.mlakar@tnp.gov.si
Pri pripravi novinarskih prispevkov pa predvsem z organizacijskega vidika predstavnikom medijev prav pridejo odgovori na spodnja Pogosta vprašanja predstavnikov medijev.
Pišite na elektronski naslov petra.mlakar@tnp.gov.si ali pokličite po telefonu na številko (04) 57 80 217.
Ker zelo dobro razumemo potek dela v uredništvih, pisne odgovore na novinarska vprašanja pripravimo kar se da hitro, običajno precej hitreje kot v zakonsko določenem roku.
Razpoložljivost sogovornikov za video oziroma zvočno snemanje je odvisno od poteka rednega dela potencialnih sogovornikov, saj le-to pogosto poteka zunaj prostorov uprave Javnega zavoda Triglavski narodni park.
Priložnost za pogovore s sodelavci zavoda (in za različna snemanja) so tudi dogodki, na katere redno po elektronski pošti vabimo novinarje. Če želite na dogodku z našimi sodelavci posneti izjave o drugih temah, nam to, prosimo, sporočite na enega od kontaktov za medije.
Naši odgovori na novinarska vprašanja običajno niso kratki in jedrnati, pač pa precej obsežni, za kar imamo poseben razlog. Ob odgovorih namreč pojasnjujemo tudi okoliščine, na katere se vprašanja nanašajo, saj je po našem mnenju njihovo razumevanje ključno tako za avtorja medijskega prispevka kot tudi za občinstvo, kateremu je prispevek namenjen.
Celoten proces odgovarjanja na novinarska vprašanja je v domeni osebe, ki je v Javnem zavodu Triglavski narodni park zadolžena za odnose z mediji. Priprava odgovorov na novinarska vprašanja je največkrat skupinsko delo več sodelavcev Javnega zavoda Triglavski narodni park, saj se vprašanja na isto temo pogosto dotikajo več različnih področij dela. Zato tudi težko zapišemo, kdo v zavodu je pripravil odgovore, pač pa kot avtorja navedemo celoten zavod.
Glede snemanja je z Zakonom o Triglavskem narodnem parku določeno, da je na njegovem območju prepovedano snemati filme, videospote in druge video produkte za javno predvajanje, katerih vsebina je v nasprotju z nameni in s cilji narodnega parka. Skladnost se preverja s soglasjem upravljavca narodnega parka. Zakon informativnih prispevkov ne izvzema, soglasje upravljavca narodnega parka ni potrebno za osebno snemanje/fotografiranje, ki ni javno predvajano.
Tudi uporabo brezpilotnih zrakoplovov (dronov) na območju narodnega omejuje varstveni režim, določen z Zakonom o Triglavskem narodnem parku, ki prepoveduje letenje z zrakoplovi pod 1000 čevlji (304,8 metri) nad najvišjo trenutno točko oziroma oviro med letenjem. Uporaba dronov je brez predhodno pridobljenega soglasja dopustna za zagotavljanje zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah, za namene obrambe države in za izvajanje policijskih nalog. Tudi za uporabo drona za snemanje informativnih vsebin je treba pridobiti soglasje Javnega zavoda Triglavski narodni park.
Na podlagi pridobljenega soglasja upravljavca narodnega parka je uporaba dronov izjemoma dopustna tudi za izvajanje filmskega, video in dokumentarnega snemanja. V teh primerih se uporaba brezpilotnih zrakoplovov dopušča le v območjih infrastrukturnih objektov in naselij. V naravnem okolju narodnega parka je uporaba dronov dopustna samo za snemanje dokumentarnih filmov in promocijskih filmov, ki so namenjeni promociji parka in parkovnih lokalnih skupnosti ob upoštevanju omejitev hrupnosti takih naprav in višine leta nad območji, ki so z vidika varstva narave še posebej občutljiva, in kjer uporaba bistveno ne vpliva na sestavine žive narave narodnega parka.
Pri uporabi dronov je treba upoštevati tudi področno zakonodajo, ki velja za območje celotne Slovenije.
Vloga za pridobitev soglasja in kontakti za več informacij glede uporabe dronov v Triglavskem narodnem parku so na voljo na tej povezavi.