Sekcija za komunikatorje v javnem sektorju pri Slovenskem društvu za odnose z javnostmi je 2. decembra 2024 organizirala že 6. dan komunikatorjev javnega sektorja. Med predstavitvami dobrih praks komuniciranja v javnem sektorju je Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) predstavil projekt VrH Julijcev in komuniciranje mirnih območij v TNP, ki sta bila letos nagrajena s slovensko nagrado Natura 2000.
Dan komunikatorjev v javnem sektorju, ki ga je gostila Kazinska palača Univerze v Ljubljani, je privabil več kot 120 komunikatorjev, ki delujejo v javnem sektorju ter si želijo pridobivati nova znanja in spoznati dobre prakse komuniciranja. Program je vključeval tematike o prepoznavanju dezinformacij in odzivanju nanje, vlogi komunikatorjev na področju zaposlovanja v javnem sektorju in o komunikacijskem obvladovanju varnostnih incidentov.
Med dobrimi praksami sta predstavnica za odnose z javnostmi v JZ TNP Petra Mlakar in sodelavka za komuniciranje v projektu VrH Julijcev Vesna Stanić predstavili naravovarstveni projekt VrH Julijcev - Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v TNP in komuniciranje vzpostavitve prvih mirnih območij v Triglavskem narodnem parku. Projekt je vodil JZ TNP, sodelovalo pa je še osem projektnih partnerjev: Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Zavod za gozdove Slovenije, Zavod za ribištvo Slovenije, Turizem Bohinj, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije - Zavod Kranj, Občina Tolmin, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije in Planinska zveza Slovenije.
Prvih 19 mirnih območij v Triglavskem narodnem parku: večina obiskovalcev spoštuje nova pravila
Petletni projekt VrH Julijcev je s pomočjo evropskih in nacionalnih sredstev omogočil devetim partnerjem izboljšano sektorsko sodelovanje in številne novosti s skupnim ciljem izboljšanja stanja izbranih zavarovanih vrst in njihovih življenjskih prostorov v območjih Nature 2000 v Triglavskem narodnem parku. Med ključnimi rezultati projekta je 15 obnovljenih kalov na večinoma težko dostopnih planinah in pašnikih, označitev in uveljavitev 19 mirnih območij, prav tako pa smo obnovili in na novo vzpostavili široko mrežo usmerjevalne infrastrukture za obiskovalce.
JZ TNP je skupaj s strokovnimi organizacijami s področij gozdarstva, kmetijstva, planinstva in varstva narave ter lastniki zemljišč opredelil mirna območja, kjer so človekove dejavnosti časovno in prostorsko prilagojene, tako da so motnje v naravnem okolju čim manjše. Za divjega petelina, belko in aktivna visoka barja so v projektu VrH Julijcev vzpostavili 19 mirnih območij na Pokljuki, Voglu, v okolici Triglava, Mangartskem sedlu in na Vitrancu. Mirna območja so ob gozdnih cestah in planinskih poteh označena s posebnimi tablicami. Na označenih gozdnih cestah je promet dovoljen samo lastnikom zemljišč in za gospodarjenje z gozdom ter je časovno prilagojen. Takšna mirna območja prepoznamo po cestnih zapornicah. Za obiskovalce to pomeni, da motorna vozila parkirajo na urejenih parkiriščih in uporabljajo označene planinske poti.
Več o projektu VrH Julijcev, ki se je zaključil konec leta 2023, si lahko preberete tukaj.
Fotografija: Marko Pigac