Nazaj na novice

S srečanja sodelavcev treh biosfernih območij, ki je potekalo v Avstriji

13.12.2024
S srečanja sodelavcev treh biosfernih območij, ki je potekalo v Avstriji
Ta teden so se v avstrijskem Biosfernem območju Nockberge srečali predstavniki treh biosfernih območij, poleg avstrijskega še Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe iz Slovenije in Italije.

Sodelavci vseh treh zavarovanih območij -  Nocberge, Naravni park Julijsko predgorje in Triglavski narodni park - smo pred 20 leti začeli sodelovati pri projektu ERA. Tudi po zaključku projekta smo ohranili sodelovanje na različnih področjih, predvsem na področju izobraževanja, znaka kakovosti izdelkov in storitev ter kmetijstva.

 

Primer dobre prakse s področja kmetijstva

 

Ob jubilejnem letu sodelovanja so se kolegi iz Biosfernega območja Nockberge odločili povabiti sodelavce vseh treh zavarovanih območij na predstavitev 10-letnega delovanja Biosfernega območja Nockberge. Temu je sledil voden ogled sirarstva Kaslabn v Radentheinu, partnerja Biosfernega območja Nockberge preko njihovega certifikata kakovosti. Predstavili so nam delovanje sirarne in pojasnili, kako poteka partnerstvo kmetov, ki v sirarno oddajajo mleko. Opisali so način zbiranja mleka (kravjega in kozjega), proizvodnjo sirov ter način hrambe in zorenja različnih vrst sirov. Izjemno zanimivo predstavitev smo zaključili s pokušino sirov. Nato smo se odpravili v Kremsbrücke, kjer smo program zaključili s kosilom in druženjem.

 

Udeleženci srečanja smo se pogovarjali o upravljavskih nalogah Unescovega programa Človek in biosfera, v okviru katerega delujejo biosferna območja, in o odzivih lokalnih skupnosti na upravljavske naloge v osrednjih delih biosfernih območij. Predstavljena je bila kompleksnost in obsežnost priprave 10-letnega periodičnega poročila upravljanja z biosfernim območjem, pogovori pa so se dotaknili tudi možnosti prihodnjega sodelovanja. Na italijanski strani na primer v zadnjem času izrazito veliko pozornost namenjajo podpori projektov za razvoj podeželja, ki so povezani z ohranjanjem rabe kmetijskih zemljišč; to je bistvenega pomena tako za ohranjaje biotske raznovrstnosti, ohranjanje in razvoj trajnostnega turizma in nenazadnje tudi za pridelavo zdrave lokalne hrane. Kot smo ugotovili, čezmejno povezovanje ponuja številne možnosti sodelovanja.

 

Tudi o trajnostni mobilnosti in izobraževanju

 

Spoznali smo tudi dobro prakso na področju trajnostne mobilnosti, imenovano Nock Mobil. Veliko dobrih praks čezmejnega sodelovanja pa prihaja tudi s področja izobraževanja. Biosferno območje Nockberge ima trdno partnerstvo s šolami na svojem območju – naravovarstveni nadzorniki vse šole obiščejo enkrat letno in pomen biosfernega območja predstavijo s pomočjo učnih pripomočkov. Partner omenjenega biosfernega območja je postal tudi slovenski Biotehniški center Naklo. Že tradicionalno pa se otroci tudi iz italijanskega in avstrijskega biosfernega območja udeležijo Belajevih dni v Trenti, ki jih praviloma za petošolce Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe pripravimo vsako leto maja.