V soboto, 1. februarja, smo se Mladi nadzorniki in letošnji novi kandidati zbrali na odcepu proti Belski planini. Starši so nas pripeljali do tam, nato pa so nas pričakali Mojca, koordinatorka programa Mladi nadzornik, Maja, biologinja in Žiga, naravovarstveni nadzornik Triglavskega narodnega parka na območju Pokljuke.
Kljub temu da je v dolini deževalo, smo se mi višje v hribih veselili snega! Snežne kepe so letele na vse strani, nastali so veliki snežaki, spuščali smo se po zasneženih pobočjih in opazovali naravo, ki pozimi počiva. A nismo samo uživali v zimskih radostih – imeli smo tudi pravo naravoslovno pustolovščino! Z odprtimi očmi smo iskali sledi živali, ki so pred nami prečkale pot. Maja nam je pri tem pomagala s posebnim zabojem, polnim odtisov živalskih stopinj, in veliko rjuho, na kateri smo lahko natančno preučili sledi.
Žiga pa nam je razložil, kaj vse naravovarstveni nadzorniki počnejo pozimi. Eden od zanimivih načinov, kako strokovnjaki in lovci določajo starost divjadi, je opazovanje parožkov in rogov. Parožki so kostne tvorbe, ki jih jelenjad vsako leto odvrže in ponovno zrastejo. Njihova oblika, velikost in število vejic lahko veliko povedo o starosti in zdravstvenem stanju živali. Starejši jeleni imajo običajno bolj razvejano in masivno rogovje, mlajši pa manjše in manj razvejane parožke. Tako lahko strokovnjaki spremljajo populacijo divjadi in skrbijo za ravnovesje v naravi.
Se želiš preizkusiti v znanju narave? Reši kviz in preveri, kaj vse že veš o divjih živalih in njihovih sledeh!