Nazaj na novice

Tudi letos se nadaljuje dolgoletno sodelovanje s Slovensko vojsko

05.02.2025
Tudi letos se nadaljuje dolgoletno sodelovanje s Slovensko vojsko
Delo Slovenske vojske je nepogrešljivo na številnih področjih. Naše dolgoletno sodelovanje pripomore tudi k mnogim uspešno izvedenim nalogam v Triglavskem narodnem parku.

Varstvo narave in ohranjanje kulturne dediščine sta prednostna cilja delovanja Javnega zavoda Triglavski narodni park, pri čemer naš zavod sodeluje s številnimi drugimi organizacijami oziroma deležniki. Tako tudi sodelovanje s Slovensko vojsko poteka že vrsto let - Slovenska vojska vsako leto poskrbi za helikopterske prevoze različnega materiala na nedostopne planine v visokogorju.

 

Med bolj odmevnimi akcijami, ki so bile opažene s strani obiskovalcev in prebivalcev Triglavskega narodnega parka, sta bili v zadnjem času pomoč pri obnovi kalov v okviru projekta VrH Julijcev in pomoč pri sanaciji poti na Slemenovo špico v okviru projekta Lif For Seeds. Slovenska vojska je s pomočjo dveh helikopterjev poskrbela za prevoz materiala oziroma gradbene mehanizacije na težko dostopne terene, kjer so potekala dela.

 

Seveda pa vsako leto pomoč Slovenske vojske v obliki helikopterskih prevozov obsega precej več. Največji obseg nalog je običajno izveden konec junija ob začetku planinske paše na visokogorskih planinah. Prav tako se med poletno sezono veliko gradbenega materiala s helikopterji prenese na nedostopne planine predvsem domačinom  - lastnikom, ki obnavljajo kmetijske objekte, ki služijo za potrebe planinskega pašništva.

 

Decembra lani podpisali sporazum za letošnje leto

 

Slovenska vojska že več let uspešno sodeluje z zvezami, organizacijami in društvi. Sodelovanje s posamezno organizacijo poteka skladno z vsakoletnim podpisom sporazuma letnega načrta civilno vojaškega sodelovanja med Slovensko vojsko in Javnim zavodom Triglavski narodni park. Slovesen podpis za letošnje leto je decembra lani potekal v prostorih vojašnice Ivana Cankarja na Vrhniki. Kot je razvidno iz podpisanega načrta sodelovanja, se za naš zavod pomoč Slovenske vojske tudi v letošnjem letu osredotoča predvsem na helikopterske prevoze, kot je to že v navadi.

 

V Slovenski vojski si nenehno prizadevajo razširjati zavedanje o njihovem poslanstvu in pridobivati nove pripadnice in pripadnike, ki bodo omogočali nadaljnje uspešno izpolnjevanje nalog. Pri širjenju zavedanja o raznolikih nalogah in medsebojnem sodelovanju jim pomagamo tudi v sodelujočih organizacijah.  

 

Podpora Slovenske vojske 22 civilnim organizacijam

 

Slovenska vojska v letu 2025 podpira 22 organizacij, so zapisali v novici na spletni strani Slovenske vojske: Društvo upokojencev MORS, Društvo za negovanje rodoljubnih tradicij organizacije Tigr Primorske, Gasilsko zvezo Slovenije, Judo zvezo Slovenije, Kinološko zvezo Slovenije, Lovsko zvezo Slovenije, Planinsko zvezo Slovenije, Smučarsko zvezo Slovenije, Strelsko zvezo Slovenije, Športno humanitarno društvo Vztrajaj – Never give up, Triglavski narodni park, Turistično zvezo Slovenije, Zavod Mepi – mednarodno priznanje za mlade, Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve, Zvezo društev generala Maistra, Zvezo društev in klubov zveze Moris, Zvezo policijskih veteranskih društev Sever, Zvezo radioamaterjev Slovenije, Zvezo slovenskih častnikov, Zvezo tabornikov Slovenije, Zvezo veteranov vojne za Slovenijo in Zvezo združenj borcev za vrednote NOB.

 

Ocenjena finančna vrednost podpore, ki jo bo Slovenska vojska nudila v letu 2025, znaša 1.500.000 evrov, med oblike pomoči civilnim organizacijam pa sodijo: prevozi opreme in ljudi (po cesti in zraku), uporaba infrastrukture (nastanitve v vojaških objektih, vadišča in strelišča), nastopi Orkestra Slovenske vojske, sodelovanje Gardne enote Slovenske vojske oziroma častne straže, sodelovanje zdravstvenih ekip, angažiranje pripadnikov, izvedba pohodov (Krn, Triglav …) in strelskih tekmovanj, ogledi zmogljivosti Slovenske vojske, strokovna usposabljanja (JRKBO, gašenje v naravi, animatorji za tabore), sodelovanje na različnih tekmovanjih, podpora izvedbi športnih tekmovanj (kader in sredstva), sodelovanje pri organizaciji dobrodelnih dogodkov (Ruthin tek), veterinarska pomoč, usposabljanje zastavonoš in praporščakov, podpora obeležitvenih slovesnosti (general Maister, slovenska osamosvojitvena vojna, dogodki NOB), podpora športnih turnirjev (tenis), so še zapisali v novici.

 

V Javnem zavodu Triglavski narodni park smo veseli vsakoletnega sodelovanja s Slovensko vojsko, saj so njihovi helikopterski prevozi omogočili uspešno izvedbo številnih nalog na težko dostopnih terenih. Za pripravljenost, prilagajanje in izvedbo se vsem sodelujočim zahvaljujemo.

 

Več o nalogah in poslanstvu Slovenske vojske lahko preberete na njihovi spletni strani.

 

Naslovna fotografija (helikopterski prevoz Slovenske vojske za potrebe obnove kalov v okviru projekta VrH Julijcev): Vesna Stanić

 

 

Fotografija: Slovenska vojska