S soglasji se dejavnosti ne preprečuje, temveč se jih usmerja in dovoljuje na način, ki ne ogroža žive in nežive narave narodnega parka ter omogoča nemoteno življenje ljudi in doživljanje zavarovanega območja.
Rok za izdajo soglasja je 30 dni od prejema popolne vloge, zato vas prosimo, da vlogo vložite pravočasno in z izpolnjenimi potrebnimi podatki. Prav tako vas prosimo, da pravočasno poravnate upravno takso. V Zakonu o upravnih taksah so navedeni upravičenci do oprostitve upravne takse.
Znanstvene raziskave na območju TNP se izvajajo na podlagi soglasja upravljavca narodnega parka. Postopek izdaje soglasja poteka na podlagi pisne vloge. Izvajalec znanstvene raziskave mora po koncu del seznaniti upravljavca narodnega parka s poročilom o opravljeni znanstveni raziskavi.
Upravljavec narodnega parka seznani Zavod Republike Slovenije za varstvo narave kot strokovno organizacijo na področju ohranjanja narave o opravljenih znanstvenih raziskavah na območju narodnega parka v preteklem koledarskem letu in mu na podlagi zahteve dostavi tudi pridobljene podatke.
Merila za izdajo soglasja k izvajanju raziskav so zlasti:
Obrazci
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Tanja Menegalija Tel: 04/5780-225 E-pošta: tanja.menegalija@tnp.si Tina Komac Tel: 04/5780-203 E-naslov: ales.zdesar@tnp.si |
Na celotnem območju narodnega parka je določena prepoved odvzema mineralov in fosilov iz narave, razen za znanstvenoraziskovalne ali izobraževalne namene s soglasjem upravljavca narodnega parka.
Na podlagi soglasja JZ TNP lahko odvzem mineralov in fosilov v izobraževalne in znanstvene namene izvede organizacija, ki izvaja izobraževalno ali znanstveno dejavnost oz. fizična oseba s pooblastilom take organizacije.
V primeru odvzema mineralov ali fosilov v znanstvene namene je potrebno po končani znanstveni raziskavi JZ TNP obvestiti o znanstvenih odkritjih. Obvestilo lahko vsebuje poročilo o opravljeni raziskavi ali pa znanstveni članek o opravljeni raziskavi.
V primeru odvzema mineralov in fosilov v izobraževalne namene je potrebno v vlogi navesti tudi časovno dimenzijo uporabe v izobraževalni namen (enkratna, večkratna, trajna raba odvzetega minerala ali fosila).
V soglasju JZ TNP določi način, količino, kraj in čas odvzema mineralov ali fosilov v izobraževalne ali znanstvene namene.
Merila za izdajo soglasja za odvzemanje mineralov in fosilov iz narave so zlasti:
Obrazci
Vloga za pridobitev soglasja za odvzem mineralov in fosilov v izobraževalne ali znanstvene namene
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Aleš Zdešar Tel: 04/5780-237 E-naslov: ales.zdesar@tnp.gov.si |
ODVZEMI RASTLIN PROSTOŽIVEČIH VRST, VKLJUČNO Z GLIVAMI, V KOMERCIALNE NAMENE
Prvo varstveno območje
Predpisani varstveni režim v prvem varstvenem območju prepoveduje kakršenkoli odvzem iz narave živali, rastlin in gliv prostoživečih vrst. Izjemoma je odvzem živali iz narave na podlagi soglasja upravljavca TNP dovoljen za znanstvenoraziskovalne namene in za izvajanje ukrepov varstva po predpisih na področju ohranjanja narave, odvzem rastlin in gliv iz narave pa je poleg znanstvenoraziskovalnega dela dopusten tudi v izobraževalne namene.
Drugo in tretje varstveno območje
2.1 Živali
V drugem in tretjem varstvenem območju TNP je prepovedan odvzem živali tistih prostoživečih vrst, ki niso divjad ali ribe po predpisih na področju lova ali ribolova. Odvzem slednjih je namreč urejen z lovskoupravljavskimi in ribiškogojitvenimi načrti. Kljub predpisani prepovedi pa je živali prostoživečih vrst izjemoma dovoljeno odvzeti iz narave v znanstvenoraziskovalne namene, pri čemer je za nezavarovane vrste potrebno pridobiti soglasje upravljavca TNP. Če pa živali pripadajo zavarovanim vrstam iz priloge 1A Uredbe o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah (Uradni list RS, št. 46/04, 109/04, 84/05, 115/07, 32/08 – odlUS, 96/08, 36/09), je za njihov odvzem iz narave potrebno pridobiti dovoljenje Agencije Republike Slovenije za okolje, v postopku njegove izdaje pa upravljavec TNP sodeluje z mnenjem, ki se obvezno upošteva.
2.2. Rastline in glive
Predpisan splošni varstveni režim v drugem in tretjem varstvenem območju TNP ne omejuje nabiranja rastlin in gliv nezavarovanih vrst v osebne nepridobitne namene, njihov odvzem iz narave v komercialne namene pa je dovoljen le na podlagi predhodnega soglasja upravljavca TNP. Med rastlinami je izjema drevje, odvzem katerega se izvaja na podlagi gozdnogospodarskih načrtov.
Za zavarovane rastlinske vrste velja varstveni režim, ki ga predpisuje Uredba o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah (Uradni list RS, št. 46/04, 110/04, 115/07, 36/09). Kakršnokoli nabiranje takih rastlin je praviloma dopustno le na podlagi dovoljenja Agencije Republike Slovenije za okolje. Slednjega je potrebno med drugim pridobiti tudi za navadno arniko (Arnica montana), zimzeleni gornik (Arctostaphyllos uva-ursi), košutnik (Gentiana lutea), panonski svišč (Gentiana pannonica) in bodečo lobodiko (Ruscus aculeatus) kot edinih iz skupine zavarovanih rastlinskih vrst, ki jih je dovoljeno izkoriščati. V postopku izdaje dovoljenja za izkoriščanje rastlin navedenih vrst sodeluje upravljavec TNP z mnenjem, ki se obvezno upošteva.
Soglasje upravljavca TNP za komercialno nabiranje rastlin je potrebno pridobiti tudi pri zavarovanih rastlinskih vrstah, kjer je z izjemo semen in plodov dopustno odvzeti iz narave nadzemne dele brez dovoljenja Agencije Republike Slovenije za okolje. Te vrste so navadni mali zvonček (Galanthus nivalis), šmarnica (Convallaria majalis), navadna ciklama (Cyclamen purpurascens), hostni teloh (Helleborus dumetorum), črni teloh (Helleborus niger) in blagodišeči teloh (Helleborus odorus).
Vloga za pridobitev soglasja za odvzem iz narave rastlin prostoživečih vrst v komercialne namene
Na podlagi soglasja upravljavca TNP je sicer dovoljeno komercialno nabiranje gliv nezavarovanih vrst, pri čemer pa je potrebno spoštovati pogoje in omejitve, ki jih za način odvzema iz narave in druga ravnanja predpisujeta Uredba o varstvu samoniklih gliv (Uradni list RS, št. 57/98) in Pravilnik o varstvu gozdov (Uradni list RS, št. 114/09).
Najbolj ogrožene prostoživeče vrste gliv so zavarovane z Uredbo o zavarovanih prosto živečih vrstah gliv (Uradni list RS, št. 58/11), ki med drugim prepoveduje kakršenkoli odvzem trosnjakov ali micelija iz narave. Izjemoma so taka ravnanja dopustna le za znanstvenoraziskovalne ali izobraževalne namene in na podlagi dovoljenja Agencije Republike Slovenije za okolje. V postopku izdaje navedenega dovoljenja sodeluje upravljavec TNP z mnenjem, ki se obvezno upošteva.
Vloga za pridobitev soglasja za odvzem iz narave gliv prostoživečih vrst v komercialne namene
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Andrej Arih Tel: 04/5780-209 E-naslov: andrej.arih@tnp.gov.si |
Prvo in drugo varstveno območje narodnega parka
V prvem in drugem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka je odvzem mivke, peska in proda iz strug vodotokov ter vodnih in priobalnih zemljišč dovoljeno samo zaradi varstva pred škodljivim delovanjem voda s soglasjem upravljavca narodnega parka.
Tretje varstveno območje narodnega parka
V tretjem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka je odvzemanje mivke, peska in proda iz strug vodotokov ter vodnih in priobalnih zemljišč dovoljeno za potrebe v narodnem parku s soglasjem upravljavca narodnega parka.
Merila za izdajo soglasja so zlasti:
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Katja Gregorčič Tel: 04/5780-234 E-naslov: katja.gregoric@tnp.gov.si |
Na območju narodnega parka je prepovedano leteti z zrakoplovi pod 1000 čevlji (304,8 metri) nad najvišjo trenutno točko oziroma oviro med letenjem, razen za potrebe vzdrževanja in oskrbovanja objektov pod pogoji, določenimi v načrtu upravljanja, zaradi zagotavljanja obrambe države, zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah, izvajanja policijskih nalog, znanstvenoraziskovalne dejavnosti in meteorološke službe ter s soglasjem upravljavca narodnega parka izvajati geodetsko, filmsko, video in dokumentarno snemanje narodnega parka.
Merila za izdajo soglasja k izvajanju geodetskega, filmskega, video- in dokumentarnega snemanja z zrakoplovi pod 1000 čevlji (304,8 metra) nad najvišjo trenutno točko oziroma oviro med letenjem v narodnem parku so zlasti:
Obrazci
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Alenka Mencinger Tel: 04/5780-223 E-naslov: alenka.mencinger@tnp.si Marjeta Albinini Tel: 05/3891-076 E-naslov: marjeta.albinini@tnp.gov.si |
V prvem in drugem varstvenem območju je prepovedano prirejati javne shode in prireditve ter organizirati športna tekmovanja, razen če ne povzročajo prekomerne obremenitve s hrupom in če nimajo neugodnih vplivov na cilje narodnega parka, s soglasjem upravljavca TNP.
O prireditvah, ki potekajo v tretjem varstvenem območju narodnega parka se upravljavca zavarovanega območja obvesti o prireditvi. Upravljavec na obvestilo odgovori z mnenjem s pogoji.
Merila za izdajo soglasja za izvedbo prireditev, shodov in tekmovanj so zlasti:
Ob zgoraj navedenih splošnih merilih se pri organizaciji sankanja upošteva še:
Vloga za pridobitev soglasja za prirejanje javnih shodov, prireditev in športnih tekmovanj
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Alenka Mencinger Tel: 04/5780-223 E-naslov: alenka.mencinger@tnp.si Marjeta Albinini Tel: 05/3891-076 E-naslov: marjeta.albinini@tnp.gov.si |
Na območju narodnega parka je prepovedano šotoriti ali taboriti zunaj za to določenih mest, razen na mestih, kjer ta dejavnost ne ogroža ciljev narodnega parka in s soglasjem upravljavca narodnega parka.
Merila za izdajo soglasja za šotorjenje ali taborjenje na mestih, kjer ta dejavnost ne ogroža ciljev narodnega parka, so zlasti:
Dodatna merila za raziskovalne in jamarske tabore:
Dodatna merila za začasne planinske in taborniške tabore:
- tabori se izvajajo izključno v organizaciji PZS in PD ter Taborniške zveze Slovenije in društev tabornikov; namenjeni so mladim (do 16. oziroma 18. leta starosti), zato je treba zagotoviti ustrezno vodenje in varnost.
Obrazci
Vloga za pridobitev soglasja za šotorjenje ali taborjenje zunaj za to določenih mest
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Alenka Mencinger Tel: 04/5780-223 E-naslov: alenka.mencinger@tnp.si Marjeta Albinini Tel: 05/3891-076 E-naslov: marjeta.albinini@tnp.gov.si |
Prvo in drugo varstveno območje narodnega parka
Kopanje, potapljanje, čolnarjenje in druge rekreacijske dejavnosti na jezerih in vodotokih so izrecno prepovedane v prvem in drugem varstvenem območju. Izjema v drugem varstvenem območju je območje Bohinjskega jezera z okolico, kjer je kopanje, potapljanje, drsanje, čolnarjenje in jadranje dovoljeno.
Tretje varstveno območje narodnega parka
V tretjem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka je na vodotokih in stoječih vodah izvajanje turističnih, športnih ali rekreacijskih dejavnosti dopustno, in sicer na za to določenih mestih ter s soglasjem upravljavca narodnega parka. Za ribolov po predpisih, ki urejajo sladkovodno ribištvo, soglasje upravljavca narodnega parka ni potrebno.
Merila za izdajo soglasja za turistične, športne in rekreacijske dejavnosti na vodotokih in stoječih vodah v narodnem parku, ki niso ribolov po predpisih, ki jih ureja sladkovodno ribištvo, so zlasti:
POMEMBNO OBVESTILO:
Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) je za soteskarsko sezono 2023 pripravil prijavno aplikacijo za organizirano in vodeno soteskanje v soteskah Fratarica in Predelica v Logu pod Mangrtom in z njeno uporabo nadaljuje tudi v soteskarski sezoni 2024.
Uporaba prijavne aplikacije je za izvajanje soteskanja v teh dveh soteskah obvezna. Dostop do aplikacije omogoča izdano soglasje JZ TNP. Preko aplikacije je treba plačati pristojbino za uporabo soteskarske infrastrukture na posamezno osebo (3 EUR/osebo).
Vsi izvajalci soteskanja v soteskah Fratarica, Predelica in Jerečica morajo za izvajanje dejavnosti soteskanja najprej pridobiti soglasje JZ TNP. Za pridobitev soglasja je med drugim nujno zagotoviti prisotnost reševalca iz vode na divjih vodah v primeru, da dejavnost soteskanja izvaja s pridobitnim namenom. V skupini je lahko največ 9 soteskarjev (vključno z vodnikom).
Obrazci
Podrobnosti o izvajanju vodnih športov v Triglavskem narodnem parku
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Marjeta Albinini Tel: 05/3891-076 E-naslov: marjeta.albinini@tnp.gov.si |
Na celotnem območju narodnega parka je prepovedano vzletati in pristajati z jadralnimi padali, zmaji ali z baloni, razen na za to določenih mestih, kjer ta dejavnost ne ogroža ciljev narodnega parka, s soglasjem upravljavca narodnega parka.
Dopustne vzletne točke in pristajalna mesta so:
vzletna točka Vogel N 46°15.150378' E 13°50.402868'
vzletna točka Vogar N 46°17.669904' E 13°52.523976'
vzletna točka Studor N 46°17.743608' E 13°54.03225'
vzletna točka Mangart tunel N 46°43.8653' E 13°63.1189'
vzletna točka Mangartsko sedlo N 46°26.31' E 13°37.88'
vzletna točka Strmec na Predelu N 46°25.297' E 13°36.4055'
pristajalno mesto Log pod Mangartom N 46°24.233322' E 13°36.033324'
pristajalno mesto Ob gostišču Kramar N 46°16.92009' E 13°52.907982'
Merila za izdajo soglasja za vzletanje in pristajanje z jadralnimi padali, zmaji ali baloni so zlasti:
Obrazci
Vloga za pridobitev soglasja za vzletanje in pristajanje z jadralnimi padali, zmaji ali baloni
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Aleš Zdešar Tel: 04/5780-238 E-naslov: ales.zdesar@tnp.gov.si |
Na celotnem območju narodnega parka je prepovedano uporabljati motorne sani in druga vozila na motorni pogon za vožnjo po snegu in ledu, razen za oskrbo planinskih koč in smučišč ter za urejanje smučarskih tekaških prog s soglasjem upravljavca narodnega parka in za reševanje.
Merila za izdajo soglasja k uporabi motornih sani in drugih vozil na motorni pogon za vožnjo po snegu in ledu so zlasti:
Obrazci
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Marjeta Albinini Tel: 05/3891-076 E-naslov: marjeta.albinini@tnp.gov.si |
Na celotnem območju narodnega parka ZTNP-1 določa obveznost pridobitve soglasja upravljavca narodnega parka za postavljanje znakov za označevanje zgodovinskih in tematskih poti.
Merila za izdajo soglasja za označevanje zgodovinskih in tematskih poti v narodnem parku so zlasti:
Obrazci
Vloga za pridobitev soglasja za postavljanje znakov za označevanje zgodovinskih in tematskih poti
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Aleš Zdešar Tel: 04/5780-238 E-naslov: ales.zdesar@tnp.gov.si Tina Komac Tel: 04/5780-203 E-naslov: tina.komac@tnp.si |
Na območju narodnega parka je prepovedano snemati filme, videospote in druge videoprodukte za javno predvajanje, katerih vsebina je v nasprotju z nameni in s cilji narodnega parka, kar se preverja s soglasjem upravljavca narodnega parka.
Merila za izdajo soglasja za izvedbo snemanja filmov, videospotov in videoproduktov za javno predvajanje v narodnem parku so zlasti:
Merila za uporabo živali prostoživečih vrst v filmih, videospotih in videoproduktih za javno predvajanje, ki se snemajo v narodnem parku, so zlasti:
a) živali, odvzete iz narave in gojene v ujetništvu:
b) prostoživeče živali:
c) domače živali:
Obrazci
Vloga za pridobitev soglasja za snemanje filmov, videospotov in videoproduktov za javno predvajanje
Kontakti:
Tajništvo Tel: 04/5780-200 E-naslov: triglavski-narodni-park@tnp.gov.si |
Alenka Mencinger Tel: 04/5780-223 E-naslov: alenka.mencinger@tnp.si Marjeta Albinini Tel: 05/3891-076 E-naslov: marjeta.albinini@tnp.gov.si |
Andrej Arih
e-naslov: andrej.arih@tnp.gov.si
Marjeta Albinini
e-naslov: marjeta.albinini@tnp.gov.si
mag. Tanja Menegalija
e-naslov: tanja.menegalija@tnp.si
mag. Igor Zakotnik
e-naslov: igor.zakotnik@tnp.gov.si
Alenka Mencinger
e-naslov: alenka.mencinger@tnp.si
Aleš Zdešar
e-naslov: ales.zdesar@tnp.gov.si
Valentin Štular
e-naslov: valentin.stular@tnp.si
Katja Gregorič
e-naslov: katja.gregoric@tnp.gov.si
Tina Komac
e-naslov: tina.komac@tnp.si
Žiga Marenk
e-naslov: ziga.marenk@tnp.gov.si
Maša Gubanc
e-naslov: masa.gubanc@tnp.si