Skoraj 2 km dolgo Pokljuško sotesko je pri umikanju ledenikov pred 10 000 leti izdolbel nekdanji tok Ribščice. Ko je voda usahnila, je ostala za njo največja fosilna soteska v Sloveniji. Ponekod se zoži le na nekaj metrov, njene stene so visoke do 50 m. Vmesne razširitve se imenujejo vrtci.
Dobra 2 kilometra dolgo sotesko so pred dobrimi 10.000 leti v trd apnenec urezale deroče ledeniške reke, ki so odtekale z jezikov pokljuškega ledenika.
Na območju Pokljuške soteske le ob večjih padavinah teče hudourniška voda, takrat v stranski dolini nastane celo slap. Sicer se manjši potoček pojavi v spodnjem delu Pokljuške soteske, pri izhodišču v Jeli. Le ta se kmalu skrije pod gruščem in na površje privre tik pred iztekom v dno doline Radovna.
Strme, marsikje celo previsne apnenčaste stene so visoke do 50 m, v spodnjem delu tudi do 150 m. V najožjih delih soteske so narazen le dober meter, na več mestih pa se skoraj stikajo. Stene so zgrajene iz sivih apnencev s temnimi, ponekod vidno izbočenimi gomolji roženca (kremena), ki so nastali iz odloženega apnenčevega sedimenta na dnu globokega morja pred dobrimi 200 milijoni let. Skozi sotesko vodi tudi Slovenska geološka pot.
V dolinskem delu Pokljuške soteske vladajo mraziščne razmere z obilico vlage, zato v soteski najdemo nekatere rastlinske vrste znatno nižje od njihovih običajnih rastišč.
V začetnem delu soteske uspeva navadno kresničevje, trpežna srebrenka, deveterolistna konopnica. Višje najdemo rastline s pritlikavo in blazinasto rastjo, kot so burserjev, klinolistni in okroglolistni kamnokreč, lepi jeglič ali avrikelj, scheuzerjevo zvončico in druge.
Jamska dvorana z dvema vhodoma in s tremi okni. Skoznjo že stoletja vodi pot na Staro Pokljuko in dalje preko rovtov na Pokljuko. Je najkrajši prehod iz Gorij na Pokljuko.
Nad Pokljuško luknjo najdemo značilne »rovte« ali pašne površine, ki imajo svoja imena: Janezov rovt, Pustovo polje … V začetku in ob koncu poletja kmetje tam pasejo govedo in ovce ter tako pomembno prispevajo k ohranjanju kulturne krajine in biodiverzitete.
Gozdovi tu nudijo zatočišče mnogim živalskim vrstam: srnjadi, jelenjadi, gamsom, muflonom, lisicam, jazbecem, polhom in številnim pticam.
Obrobje Pokljuške soteske sodi k naravnemu spomeniku, kjer je Gozd prepuščen naravnim procesom in se vanj ne posega. Gozd je sestavljen iz gozdnih združb: bukve, jelk, smrek, belega javorja, ter grmišča črnega gabra in malega jesena s posameznim alpskim nagnojem.
Posebnost soteske so večje razširitve, ki jih imenujemo»vrtci«. Najbolj izraziti so trije: Plezalni vrtec, Osrednji vrtec in Zadnji vrtec. Za Zadnjim vrtcem vodi pot čez kopišče, kjer so nekoč tudi oglarili.
Zaradi vlažnih in hladnih razmer je območje zelo ugodno za rast praproti in sršajev. Posebno zanimiva je praprot peruša, ki ima dve vrsti listov – za fotosintezo in za razmnoževanje s trosi.
V najožjem delu soteske, v navpični steni, so leta 1930 uredili tehnično zahtevne 35 metrov dolge galerije in tako omogočili najkrajšo pot iz doline Radovne proti Mrzlemu studencu. Poimenovali so jih »Galerije kraljeviča Andreja«, v čast novorojenemu sinu kralja Karadjordjevića, ki je bil v času Kraljevine Jugoslavije lovski zakupnik na Mežakli, v dolini Radovne in na delu Pokljuke.
Visok skalni obok, poimenovan Veliki naravni most je visok 24 metrov in je na sredini debel 3 metre.