Kulturna dediščina Triglavskega narodnega parka je zelo zanimiva, pestra in pisana, na njegovem prostoru se srečujejo tako različni podnebni vplivi, kot tudi različne kulture. Vsaka je pustila oz. pušča opazen pečat, vrednotenje in ohranjanje take dediščine pa je izjemno zahtevna, vendar tudi zanimiva naloga.
Alpska kulturna dediščina Slovenije je izjemnega pomena tudi zaradi povezovanja z veliko družino alpskih narodov.
V seznam registra nepremične kulturne dediščine je za območje parka vpisanih 365 enot dediščine, na seznam enot v postopku vpisa pa še dodatnih 35.
Kulturna dediščina lahko pridobi status kulturnega spomenika in tista z izjemnim pomenom status državnega spomenika (SDP). Trenutno so v Triglavskem narodnem parku 4 spomeniki s statusom državnega pomena: Aljažev stolp na vrhu Triglava, Pocarjeva domačija v Zgornji Radovni, spominska cerkev sv. Duha v Javorci in Ruska kapelica.
V registru je 15 takih, ki so valorizirane za kulturni spomenik državnega pomena:
Vsebinsko so enote nepremične kulturne dediščine razvrščene na osem osnovnih tipov dediščine:
Premično kulturno dediščino praviloma hranijo muzeji, galerije, arhivi in knjižnice. Na območju narodnega parka deluje pet muzejev: Gorenjski muzej Kranj, Gornjesavski muzej Jesenice, Kobariški muzej, Tolminski muzej in Slovenski planinski muzej kot enota Narodnega muzeja.
Urejene in za obiskovalce dostopne so muzejske zbirke: Oplenova hiša v Studorju, Planšarski muzej v Stari Fužini, Pocarjeva domačija v Zgornji Radovni, Trentarski muzej v Domu Trenta v Trenti, Muzej sirarstva v Kobaridu in zbirke v trdnjavi Kluže.
Nesnovna kulturna dediščina na območju narodnega parka obsega predvsem ustno izročilo in ljudsko slovstvo, uprizoritve in predstavitve, šege in navade, znanje o naravi in okolju, gospodarska znanja in veščine. V register nesnovne kulturne dediščine sta vpisani dve enoti: otepanje – koledniški obhodi maskirancev – v Bohinju in priprava Bohinjskega mohanta.