Pripravili smo različne programe, ki se navezujejo na učne načrte, otrokom pa omogočajo pristno doživljanje narave. Poleg same narave učenci spoznavajo tudi kulturno dediščino in sonaravno življenje ljudi v krajih pod Triglavom. Delavnice potekajo tako v naših info središčih (na Bledu, v Bohinju in v Trenti) kot tudi na terenu, obiščemo pa vas lahko tudi na vaši šoli.
Izobraževalne delavnice so primerne za vrtce in osnovne ter srednje šole. Vsebino in trajanje prilagodimo starostni stopnji, učnim načrtom in času, ki ga ima skupina na voljo.
Pri organizaciji programov za šole sodelujemo tudi z nekaterimi partnerji z območja, tako vam poleg naše delavnice lahko pomagamo pri organizaciji celodnevnega naravoslovnega, družboslovnega ali športnega dne.
PODROČJE OKOLJSKE VZGOJE
Mojca Pintar
Koordinator za skupnost šol
Ljubljanska cesta 27
4260 Bled
Telefon: +386 (0)4 5780 206
E-naslov: mojca.pintar@tnp.gov.si
Infocenter Triglavska roža Bled
Spoznajte Triglavski narodni park tako, da se z nami sprehodite čez razstavo Raj pod Triglavom, ki predstavlja lepoto narave parka in etnološko zapuščino trdoživega alpskega človeka. Prisluhnite splošni predstavitvi parka in si oglejte film Narava brez meja.
Informacijsko središče Dom Trenta
Z obiskom lahko obiskovalci doživijo multivizijsko predstavitev Triglavskega narodnega parka, razstave o naravi, kulturni krajini in vlogi človeka v Trenti, filmsko instalacijo "Gozd – Časovni triptih" o čarobnih gozdovih Julijskih Alp ter video instalacijo "Skrivnosti Soče" o podvodnem svetu Soče skozi letne čase. Ogledajo si lahko tudi Trentarski muzej z bogato etnološko in kulturno dediščino ter priložnostne razstave.
Povezanost, iz življenja divjega petelina
S pomočjo kamišibaja, namiznega gledališča, poznajte divjega petelina Gala, ki živi na Pokljuki, kaj vse se godi v njegovem življenju in kako je povezan z vsem, kar ga obdaja. Ob njej učenci spoznajo različne živali in rastline, predvsem kako so povezane z življenjem divjega petelina. Pogovorimo se tudi o tem, kaj na Pokljuki delamo ljudje in kako naj se obnašamo, da ne bomo motili živali, ki tam živijo.
Zlatorogovo kraljestvo in sledi živali
V Triglavskem narodnem parku v različnih življenjskih okoljih živi okoli 7.000 vrst živali. Verjetno večina najprej pomisli na spretne gorske plezalce, mogočnega orla, nižje v gozdovih na srnjad ter seveda vsaj v bohinjskih in primorskih krajih tudi na medveda. Na delavnicah, bodo učenci spoznali najbolj značilne predstavnike živalskega kraljestva.
Šotno barje Goreljek
Šotna barja so zelo občutljiv ekosistem. Na Pokljuki se nahajajo najbolj južna šotna barja v Evropi, ki so sicer na severu celine precej pogosta. So zanimiv in zelo občutljiv ekosistem. Šotno barje bi lahko uničili ne le z izsuševanjem, ampak tudi z zalitjem z vodovodno vodo. V primerjavi z visokim drevjem okoli barja je svet na barju prav miniaturen – nizki šotni mahovi, vresnice in še nekaj drugih vrst rastlin, ki preživijo v življenju dokaj nenaklonjenih razmerah. Če bomo na obisku videli skakljati rjavo žabo ali lesti živorodno kuščarico, bo tudi ta manjša kot pa v sosednjem gozdu.
Pocarjeva domačija
Z ogledom domačije in razlago, prilagojeno starosti otrok, se učenci vživijo v stare čase. Kaj bi delali, kaj bi se igrali, kje bi spali, kako bi hodili v šolo, če bi živeli pred sto leti?
Zaradi prenove bo Pocarjeva domačija tudi v letu 2025 sprejemala skupine le od 20. maja dalje.
Več o delavnicah na povezavi PROGRAMI ZA ŠOLE
Triglavska zakladnica
Na brezplačni spletni učilnici Triglavska zakladnica je na voljo več kot 400 zanimivih in interaktivnih prispevkov razdeljenih na 17 različnih tematik, ki vam omogočajo raziskovanje parka kar iz domačega stola ali pa za pripravo gradiva bodisi za delo od doma, v učilnici ali kot pripravo na teren.