LiveAlpsNature

LiveAlpsNature

Spodbujanje varstva biotske raznovrstnosti z inovativnimi in zdravju prijaznimi dejavnostmi, povezanimi z naravo, v alpskih zavarovanih območjih, ki temeljijo na odgovornem upravljanju obiskovalcev in digitalnemu ozaveščanju.

Projekt LiveAlpsNature združuje cilje varstva biotske raznovrstnosti z lokalnimi turističnimi strategijami in inovativnim upravljanjem obiskovalcev, ki temelji na pristopu »One health Approach« (OHA).

 

Vroče točke biodiverzitete, turizem in aktivnosti na prostem – kako se med seboj povezujejo? To predstavlja izziv za alpska zavarovana območja (APA, angl. alpine protected areas), ki pokrivajo 30 % alpskega ozemlja. V dobrem ekološkem stanju ta območja nudijo glavno zatočišče tako za biotsko raznovrstnost kot za zdravje ljudi. Kljub zaščiti pa se APA vse bolj intenzivno uporabljajo, predvsem za aktivnosti, povezane z naravo (NBA - angl. nature-based activities). To prinaša pozitivne socialne in gospodarske učinke, vendar vodi tudi v večjo fragmentacijo in izgubo biotske raznovrstnosti. Da bi to preprečili, je ključno inovativno upravljanje parkov in obiskovalcev teh območij.

Projekt LiveAlpsNature združuje cilje varstva biotske raznovrstnosti z lokalnimi turističnimi strategijami in inovativnim upravljanjem obiskovalcev, ki temelji na pristopu »One health Approach« (OHA). Visoka stopnja biotske raznovrstnosti je neposredno povezana z boljšim zdravjem ljudi. Za obiskovalce predstavlja merljiva dodana vrednost za zdravje spodbudo za prilagajanje okoljskega vedenja, kar je pomemben dejavnik pri varstvu biotske raznovrstnosti.

 

Pristop »Eno zdravje« / »One heatlh« je sodelovalni, večsektorski in transdisciplinarni pristop, ki deluje na lokalni, regionalni, nacionalni in globalni ravni, z namenom doseganja optimalnih zdravstvenih izidov, pri čemer prepoznava medsebojno povezanost med ljudmi, živalmi, rastlinami in njihovim skupnim okoljem. (Vir: CDC)

Aktivnosti projekta so razdeljene v tri korake: (1) Analiziranje vplivov NBA na biotsko raznovrstnost, trendov NBA in vedenja obiskovalcev na celotnem alpskem območju. To obsežno razumevanje trendov na prostem in njihovih vplivov na biotsko raznovrstnost služi kot osnova za (2) oblikovanje načrta, ki bo ščitil biotsko raznovrstnost in ustvarjal inovativne ponudbe, temelječe na OHA. (3) Ti modeli, prijazni do biotske raznovrstnosti in vključujoči koristi za okolje in zdravje ljudi, bodo izvedeni in preizkušeni. Odprti GIS-podatki z informacijami o biotski raznovrstnosti, ranljivih območjih in potencialnih zdravstvenih koristih zagotavljajo pripravo obiskovalcem prijaznih ponudb, ki varujejo biotsko raznovrstnost. Izbrana APA bodo delovala kot pilotna območja in zagotavljala neposredno izvajanje strategije. Standardi interoperabilnosti in odprti podatki bodo močno prispevali k razširjanju na vseh digitalnih platformah.

Projekt LiveAlpsNature ponuja praktične rešitve za območja s prekomernim turizmom, podprte z informacijami o občutljivih naravnih območjih preko digitalnih platform. Ščiti biotsko raznovrstnost in prispeva k zdravim in odpornim Alpam v prihodnosti, skupaj z ustreznimi delovnimi skupinami EUSALP in Alpsko konvencijo.

Akronim projekta: LiveAlpsNature


Identifikacijska številka projekta: ASP0500464


Naslov projekta: Spodbujanje varstva biotske raznovrstnosti z inovativnimi in zdravju prijaznimi dejavnostmi, povezanimi z naravo, v alpskih zavarovanih območjih, ki temeljijo na odgovornem upravljanju obiskovalcev in digitalnemu ozaveščanju.


Vodilni partner: ALPARC – le Réseau Alpin des Espaces Protégés - ALPARC – Alpine Network of Protected Areas


Projektni partnerji:

AT - PMU - Paracelsus Medical University Salzburg – private foundation

IT - APO - Ossola Protected Areas Management Body

SI – TNP – Javni zavod Triglavski narodni park

CH - SNP - Swiss National Park

DE - NPB - Berchtesgaden National Park

FR - PNE - Ecrins national Park

FR - ASTERS - Conservatory of natural areas in Haute-Savoie

AT - CIPRA - CIPRA International Lab GmbH

IT - PNMA - Parco Naturale Mont Avic

SI - TB - Turizem Bohinj

DE - OA - Outdooractive AG


Koordinator za TNP: Majda Odar


Trajanje projekta: 1.9.2024 - 31.8.2027 - 36 mesecev


Vrednost projekta: 2.729.503,30 EUR (ERFD financiranje 1.880.177,47 EUR)


Projekt sofinancirata: ERDF (75%), JZ TNP (25%)


Spletna stran: LiveAlpsNature - Alpine Space Programme (alpine-space.eu)                          


Aktivnosti in rezultati projekta

Projektne novice

Projektni dogodki