Strokovna predavanja in video vsebine o parku in širše

Strokovna predavanja in video vsebine o parku in širše

Na tem mestu najdete zbrana nekatera strokovna predavanja in ostale video vsebine o Triglavskem narodnem parku in širše.

Strokovno predavanje: Jame v Triglavskem narodnem parku - Matic di Batista in Gašper Finžgar (24.10.2024, Bled)

 

V štirih oktobrskih terminih so predavatelji različnih raziskovalnih institucij in društev predstavili najnovejše raziskave na območju Triglavskega narodnega parka.

V sredo, 24.10.2024 smo poslušali dva predavanja:

1. predavanje: Matic di Batista: Raziskovanje in skrb za Bohinjsko podzemlje

V Društvu za raziskovanje jam Ljubljana smo leta 2019 začeli raziskovati območje med bohinjskima planinama Poljana in Suha. V petih letih sistematičnega pregledovanja smo odkrili in raziskali več kot 100 jam, nekatere med njimi pa se nadaljujejo v neslutene dimenzije. V letošnjem letu smo raziskali najdaljšo in najglobljo jamo na območju, kjer sistem več jamskih vhodov dosega dolžino preko 10 kilometrov, jama »Dlvn« pa je z vhodom blizu grebena presegla globino 1000 metrov. Raziskave še niso zaključene, saj jamarji po vsaki raziskovalni akciji odkrijemo nova vprašanja, ki čakajo na razrešitev.

2. predavanje: Gašper Finžgar: Potapljaške raziskave izvira Soče in Savice

Predavanje je osvetlilo raziskovanje kraških izvirov Savice in Soče s poudarkom na jamarskih potapljaških tehnikah, ki omogočajo odkrivanje njihovih globin. Udeleženci so se seznanili z zahtevno opremo, izzivi in posebnostmi jamskega potapljanja, ob tem pa je bil izpostavljen pomen in ranljivost kraških izvirov, ki so ključni za oskrbo s pitno vodo. Snemanje in montaža: Ana Čufer

Strokovno predavanje: Tomaž Mihelič: Sodobne raziskave divjega petelina, belke in planinskega orla v Triglavskem narodnem parku (16.10.2024, Bled)

 

V štirih oktobrskih terminih so predavatelji različnih raziskovalnih institucij in društev predstavili najnovejše raziskave na območju Triglavskega narodnega parka. Tomaž Mihelič (Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije - DOPPS) je predstavil sodobne raziskave divjega petelina, belke in planinskega orla v Triglavskem narodnem parku.

Za uspešno varstvo vrst potrebujemo močne argumente. Klasične metode preučevanja habitata imajo pogosto omejitve, zato je telemetrija izjemno pomembno raziskovalno orodje. V Triglavskem narodnem parku smo s pomočjo telemetrije preučevali divjega petelina in belko, predvsem z namenom razumevanja pomena miru v njihovem življenju. Zadnje raziskave orla pa so nam razkrile povsem nove dimenzije njegovega izjemnega nadzora nad prostorom.

O pomenu telemetrije v ornitologiji, o izkušnjah, izzivih in veseljih raziskovanja boste izvedeli več na zgornjem posnetku predavanja.

Izobraževalni naravoslovni dokumentarni film VrH Julijcev (november 2023)

 

Film VrH Julijcev je nastal v istoimenskem projektu, ki povezuje partnerje varstva narave, kmetijstva, gozdarstva, planinstva in turizma za ohranjanje narave Triglavskega narodnega parka. Film skozi oči ljudi, ki v parku živijo, delajo ali ga obiskujejo, predstavlja različne vidike in odgovarja na vprašanja, kako lahko prispevamo k ohranjanju bogastva narave edinega narodnega parka v Sloveniji ter sobivanju narave in človeka na tem območju.

Strokovno predavanje Alpska možina (oktober 2020)

 

Strokovno botanično predavanje o alpski možini Vabljeni k poslušanju strokovnega predavanja dr. Petra Skoberneta o Kraljici Alp, eni najlepših gorskih rož. Alpska možina je zavarovana endemična rastlinska vrsta, ki na kamnitih tratah cveti od julija do septembra. Najdete jo lahko tudi ob poteh naravnega botaničnega vrta Črna prst. Hvala vsem, ki imate pozitiven odnos do narave in alpske možine!

Mirna območja (oktober 2020)

 

Kaj so to mirne cone? Kakšne posledice imajo lahko naše dejavnosti na prostoživeče živali v njihovih najbolj občutljivih obdobjih? Kako izboljšati stanje vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku? Na ta, in še mnogo drugih pomembnih vprašanj, boste našli odgovore v strokovnem predavanju biologa in naravovarstvenika Andreja Ariha v okviru projekta VrH Julijcev.

Divji petelin in belka (oktober 2020)

 

Koconoge kure imajo rade borovnice. In ko si ustvarjajo družino, potrebujejo mir. Čeprav je za celotno družino Galliformes značilna prilagodljivost na ekstremne razmere, jih najbolj ogroža prav človekova dejavnost. Ker jih želimo zaščiti in vzpostaviti sožitje, je nujno, da znanje, ki ga imamo o njih, vključimo tudi v dobre prakse uživanja na prostem (ena od takšnih aktivnosti je vpeljevanje mirnih območij). Tomaž Mihelič iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je pripravil zanimivo predavanje o skrivnostih divjega petelina in belke, s katerima se ciljno ukvarja v okviru projekta VrH Julijcev.

Visoka šotna barja na Pokljuki (oktober 2020)

 

Zakaj se visoka šotna barja na Pokljuki imenujejo visoka in kaj barja sploh so? Kakšen je njihov naravovarstveni pomen? Katere so njihove ekološke posebnosti? Tanja Menegalija iz Triglavskega narodnega parka vam bo odgovorila na vsa ta vprašanja, vam predstavila rastline in živali ter aktivnosti, ki bodo potekale na Pokljuških barjih v okviru projekta VrH Julijcev.

Predstavitev spremljanja obiska v TNP (september 2020)

 

Omogočanje obiskovanja in doživljanja Triglavskega narodnega parka na način, ki je v skladu z varstvenimi cilji območja, je ob varstvu narave, ohranjanju kulturne dediščine, raziskovanju ter okoljski vzgoji in izobraževanju eden od ključnih ciljev parka. Zaradi vedno bolj množičnega obiska in raznovrstnosti oblik rekreacije je spremljanje obiska nujno, prav tako pa tudi določitev ukrepov, ki bodo pripomogli k ohranjanju ugodnega stanja okolja, ob tem pa tudi k doseganju pozitivne izkušnje obiskovalcev. Javni zavod Triglavski narodni park je dne 24. septembra 2020 o aktivnostih za spremljanje obiska v Triglavskem narodnem parku preko spleta pripravil predstavitev za širšo javnost.