Dogodek, organiziran v sodelovanju s Skupnostjo Julijske Alpe, je bil zasnovan z namenom informiranja in ozaveščanja o trajnostnem razvoju turizma v biosfernem območju Julijskih Alp ter krepitvi usmeritev zelenega turizma v tej naravno bogati regiji. Srečanje je odprlo pomembna vprašanja in izzive, s katerimi se danes soočajo turistični delavci, ki vsakodnevno delujejo na stičišču turizma in naravne dediščine.
Delo turističnega delavca v območju Julijskih Alp zahteva veliko mero prilagodljivosti in poznavanja lokalnega okolja. Od turističnih vodnikov, nastanitvenih ponudnikov in ponudnikov doživetij v naravi, vsi sledijo istemu cilju – obogatiti izkušnjo obiskovalcev na način, ki ne ogroža občutljivega naravnega ravnovesja. Zaradi naraščajočega števila turistov se pogosto soočajo s težavo, kako zagotoviti avtentičnost doživetja, hkrati pa obvarovati okolje pred negativnimi vplivi množičnega obiska.
Trajnostni turizem predstavlja rešitev, a prinaša tudi svoje izzive. Uvajanje zelenih praks, kot so zmanjševanje odpadkov, omejevanje prometa in varovanje naravnih habitatov, terja dodatne vire in prilagoditve, ki zahtevajo sodelovanje med turističnimi delavci, lokalnimi skupnostmi in naravovarstvenimi organizacijami. Turistični delavci se pogosto soočajo z vprašanji, kako učinkovito komunicirati s turisti o pomembnosti varovanja narave ter kako vključiti naravovarstvene ukrepe v turistično ponudbo, ne da bi pri tem zmanjšali privlačnost kraja.
Na srečanju so bile predstavljene tudi smernice projekta FRACTAL, ki stremi k vzpostavitvi boljše zelene infrastrukture
Med razpravo so bili predstavljeni tudi predlogi za implementacijo trajnostnih praks in pobude za konkretne ukrepe, s katerimi bi lahko turistični delavci pripomogli k ohranjanju in nadgradnji zelene infrastrukture v svojem okolju. Zaključki dogodka so oblikovali jasne smernice za trajnostni razvoj turizma in poudarili pomen sodelovanja vseh deležnikov pri vzdrževanju ekološkega ravnovesja v Julijskih Alpah.
Dogodek je prinesel dragoceno priložnost za izmenjavo izkušenj in dobrih praks ter okrepil zavedanje o pomenu sodelovanja pri ohranjanju Julijskih Alp kot trajnostne turistične destinacije.