Nazaj na novice

Po Čezmejnem forumu Listine za trajnostni turizem v Možacu

28.11.2024
Po Čezmejnem forumu Listine za trajnostni turizem v Možacu
Tokratni 10. forum Listine za trajnostni turizem Čezmejne ekoregije Julijske Alpe so pripravili kolegi iz Naravnega parka Julijsko Predgorje. V soboto, 23. novembra, je potekal v italijanskem mestecu Možac (Moggio Udinese).

Čezmejni forum Listine za trajnostni turizem Čezmejne ekoregije Julijske Alpe vsako leto organizirata nosilca listine, italijanski Naravni park Julijsko Predgorje in Triglavski narodni park, izmenjujoče se vsako leto. Tokratni 10. forum, ki je potekal v soboto, 23. novembra, je bil organiziran s strani italijanskih kolegov.

 

Udeležence je v pozdravnem nagovoru, skupaj s predsednico Naravnega parka Julijsko Predgorje (PNPG) Anno Micelli, v imenu Javnega zavoda Triglavski narodni park (JZ TNP) nagovorila vodja informacijsko izobraževalne službe Majda Odar. Sodelavci obeh parkov (Stefano Santi, Alessandro Benzoni, Marko Pretner in Mojca Smolej) so predstavili izvedene aktivnosti od zadnjega foruma, ki je bil oktobra lani v Logu pod Mangrtom, do danes. 

 

Priprava prijavnic za obnovo certifikatov

 

Leto 2024 je prelomno leto za čezmejno sodelovanje, saj je treba pripraviti prijavnice za obnovo Europarcovih certifikatov za Čezmejno sodelovanje in Listno za trajnostni turizem. Parka sta že uspešno oddala dokument za obnovo čezmejnega sodelovanja, dokument za obnovo Listine za trajnostni turizem pa je v pripravi in bo oddan decembra letos.

 

 V predstavitvi so bile izpostavljene izvedene aktivnosti obstoječega akcijskega načrta listine v povezavi z novim 5-letnim akcijskim načrtom 2025 - 2029, ki je sestavni del prijavnega dokumenta za obnovo certifikata in hkrati vodilo za delo upravljavcema v nadaljnjih petih letih. Nosilca aktivnosti nista le parka, temveč so to tudi drugi deležniki v prostoru in partnerji parkov. Vsi udeleženci JZ TNP so aktivno sodelovali v razpravi »kaj si želijo izpostaviti v nastajajočem akcijskem načrtu«.

 

O digitalizaciji in upravljanju z obiskovalci na zavarovanem območju

 

Osrednja tema tokratnega foruma je bila digitalizacija in upravljanje z obiskovalci v zavarovanem območju. Majda Odar iz JZ TNP in Nicola Ceschia iz PNPG sta predstavila, kako pomembna je digitalizacija in z njo povezano pridobivanje podatkov za usmerjanje obiskovalcev. Opisala sta tudi,  kakšna digitalna orodja uporabljamo ter kako lahko z njimi najbolje upravljamo z namenom, da prava informacija doseže čim večje število obiskovalcev.

 

Aleš Zdešar iz JZ TNP pa je predstavil upravljanje z obiskovalci v zavarovanem območju na primeru soteske Vintgar. Opisal je način izračunavanja nosilnih zmogljivosti za naravne vrednote.

 

Pohod z uporabo aplikacije ter spoznavanje lokalnih dobrot (in ljudi, ki so zaslužni zanje)

 

Nadalje smo bili udeleženci vabljeni na pogostitev z lokalno tipičnimi jedmi. Sledila je izkušnja s praktično uporabo aplikacije OutdoorActive na poti okoli Možaca (Moggio UD). Pot je udeležence vodila na ogled dobre prakse, na kmetijo Allevamenti Rodolfi, ki je tudi upravljavec planine Malga Coot.

 

Poleg omenjene kmetije so se predstavili: soupravljalca planine Malga Glazzat Alto: Kaspar Nickles (Tiere Viere), tudi upravljalec kmetijskega podjetja Bela, in Anna Pascoli (Bela) ter Paola Zanzi (A Man), ki upravlja tudi planino Malga Glazzat Basso skupaj s podjetem Bela. Navdušili so s svojimi zgodbami, predvsem pa z odločitvijo, da ostanejo ali se priselijo v to odročno območje, obdelujejo zemljo in se preživljajo s kmetovanjem.

 

Celoten dogodek je bil prevajan iz slovenskega v italijanski jezik in obratno, saj so udeleženci prihajali tako z italijansko kot slovensko govorečih območij.

 

Zapisala: Mojca Smolej