Čezmejno biosferno območje Julijske Alpe je bilo razglašeno 5. julija letos na 36. zasedanju Mednarodnega koordinacijskega sveta Unescovega programa Človek in biosfera (MAB) v Agadirju (Maroko). S tem sta se združili dve obstoječi biosferni območji – Biosferno območje Julijske Alpe na slovenski strani in italijansko Biosferno območje Julijske Alpe. Slavnostna podelitev plakete o razglasitvi Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe je potekala na sedežu Unescove regionalne pisarne za znanost in kulturo v Evropi, v Palazzu Zorzi v Benetkah.
Zahvala za podporo in sodelovanje
Udeležence so nagovorili vodja znanstvene enote Unescovega regionalnega urada za znanost in kulturo v Evropi Samuel Partey, direktorica Unescovega regionalnega urada za znanost in kulturo v Evropi Magdalena Landry, direktor Javnega zavoda Triglavski narodni park (JZ TNP) dr. Tit Potočnik, ki se je posebej zahvalil vsem prisotnim za podporo in sodelovanje pri kandidaturi, predsednica Naravnega parka (NP) Julijsko predgorje Anna Micelli, generalni sekretar Slovenske komisije za Unesco Gašper Hrastelj, generalni sekretar italijanske komisije za Unesco Enrico Vicenti, generalni direktor oddelka za naravno dediščino na italijanskem Ministrstvu za okolje in energetsko varnost Antonio Maturani in Alberto Madrassi iz svetovalnega odbora mladih iz Biosfernega območja Julijske Alpe. Dogodek sva povezovala Stefano Santi iz Naravnega parka Julijsko predgorje, ki upravlja z italijanskim Biosfernim območjem Julijske Alpe, in Mojca Smolej iz Javnega zavoda Triglavski narodni park, upravljavca Biosfernega območja Julijske Alpe na slovenski strani.
Govorci so izpostavili pomembnost čezmejnega sodelovanje za različne deležnike v prostoru in parka izpostavili kot vzor čezmejnega sodelovanja. Poudarili so tudi, da je za uspešno nadaljevanje tega sodelovanja izjemno pomembno razumevanje, sodelovanje in podpora pristojnih ministerstev, Unescovega urada, upravljavcev zavarovanih območij in vseh lokalnih deležnikov.
Slovesni prevzem plakete
Plaketo sta v imenu parkov, upravljavcev Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe, prejela direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik, ki mu jo je predal generalni sekretar Slovenske komisije za Unesco Gašper Hrastelj, in predsednica italijanskega NP Julijsko predgorje Anna Miccelli iz rok generalnega sekretarja italijanske komisije za Unesco Enrica Vicenta.
Slovesnosti so se udeležili predstavniki obeh parkov oziroma biosfernih območij. Med njimi so bili s slovenske strani prisotni tudi predsednik sveta JZ TNP Dušan Vučko, ambasadorka Čezmejnega območja Julijske Alpe mag. Alma Intihar, sicer poslanka v Državnem zboru Republike Slovenije, župan Občine Gorje Peter Torkar in župan Občine Kobarid Marko Matajurc.
Zapisala: Mojca Smolej