Namen poti je bilo poglobljeno spoznavanje različnih pristopov k varovanju narave, upravljanju gozdov, delu z obiskovalci in izobraževanju, hkrati pa vzpostavljanje tesnejših strokovnih vezi med tremi pomembnimi varovanimi območji srednje Evrope. Prvi dan poti so naši sodelavci prispeli v Kvildo, majhno in prijetno gorsko naselje v osrčju Narodnega parka Šumava. Kvilda leži na nadmorski višini okoli 1000 metrov in velja za eno najvišje ležečih naselij na Češkem. Vasica je obdana s prostranimi gozdovi, šotnimi barji in neokrnjeno naravo. Pozimi je priljubljeno središče za smučarje tekače.
Ob prihodu sta jih sprejela Pavel Bečka in direktor narodnega parka Mgr. Pavel Hubený. Po namestitvi v enem izmed centrov parka so gostitelji pripravili uvodno predstavitev območja Narodnega parka Šumava. V sproščenem vzdušju so že prvi večer izmenjali primere dobrih praks s področja upravljanja parka, vodenja interpretacijskih centrov, dela z velikimi zvermi, kot sta volk in ris, ter načrtovanja obiskovanja in vzpostavljanja mirnih območij.
Terenski ogled Narodnega parka Šumava
Drugi dan so v celoti posvetili terenskemu ogledu Narodnega parka Šumava, ki skupaj z Bavarskim gozdom tvori največje sklenjeno gozdno območje v osrednji Evropi. Šumava je območje sredogorja z valovitimi vrhovi, poraslimi s starodavnimi gozdovi, prepredenimi z gorskimi rekami, skritimi jezerci in šotnimi barji. Ogled so začeli v Modravi, od koder so krenili na pohod po varovanem območju, ki je sicer za obiskovalce zaprto, saj gre za mirno območje. Pot jih je vodila mimo Modravske slati, Cikanske slati, po gozdnih poteh, kot so Stara Breznička cesta in Roklanska cesta. Vmes so si ogledali tudi slikovito šotno barje z jezercem, pohod pa zaključili v dolini Luzenské údolí, tik ob češko-nemški meji.
Poudarek dneva je bil na spoznavanju pristopa gostiteljev k upravljanju gozdov, še posebej v povezavi s smrekovim lubadarjem in naravnim procesom obnove gozda. Ogledali so si tudi območja divjega petelina, spoznali metode monitoringa in načine zagotavljanja miru tej občutljivi vrsti. Predstavili so jim tudi obsežen sistem preostalega monitoringa in raziskovanja, s katerim spremljajo spremembe v parkovnih ekosistemih. Pozno popoldne so obiskali še Chalupské jezerko, eno izmed najbolj znanih šotnih jezer na območju, pomembno izhodišče za obiskovalce parka.
Bavarski gozd in obisk centra Srní
Tretji dan so se podali čez mejo v Nemčijo, v Narodni park Bavarski gozd, kjer so obiskali njihov sodoben in izjemno dobro razvit Center Falkenstein. Tam so si ogledali obore z govedom in posebno vrsto divjih konj, volčje in risje ograje, izobraževalne prostore, razstavne prostore z interaktivnimi vsebinami in razgledni stolp, ki ponuja čudovit pogled na gozdno krajino.
Pozneje so se odpravili v bližnji pragozd v okolici Bayerisch Eisensteina, kjer so si ogledali izjemne primerke starodavnih dreves, vključno z eno najvišjih smrek v regiji – mogočno smreko "Unterwald Watzik Hain", visoko kar 52 metrov. Obiskali so center za okoljsko vzgojo, kjer so spoznali delo gostiteljev z obiskovalci, še posebej z mladimi. Na poti nazaj proti Češki so se ustavili v Zhuriju, opuščeni vasi z zanimivo zgodovino. Del poti jih je vodil po nekdanji zaprti cesti ob reki med Prašily in Sušice s postankom na Klostermannuvemo mostu. Dan so zaključili z obiskom centra Srní, kjer imajo izjemno izobraževalno pot, posvečeno volkovom, in moderno postavljene volčje obore. Tam so naši sodelavci spoznali vodjo okoljske vzgoje Martino Kučerovo, ki jim je predstavila svoj pristop k interpretaciji narave, sodelovanje z lokalnim prebivalstvom in vključevanje obiskovalcev v varstvo narave.
O možnostih nadaljnjega sodelovanja
Kot pravijo naši sodelavci, je bila službena pot v Narodna parka Šumava in Bavarski gozd izjemno poučna, navdihujoča in strokovno zelo bogata. Spoznali so številne dobre prakse, predvsem na področju naravnega upravljanja gozdov, razvoja mirnih območij, izobraževanja obiskovalcev ter sodelovanja med različnimi deležniki. Vzpostavili so nove stike in se dogovorili o nadaljnjem sodelovanju med zavodi, vključno z možnostjo izmenjav in skupnih projektov. Povezanost teh treh gorskih območij – Triglav, Šumava in Bavarski gozd – ponuja edinstveno priložnost za skupno evropsko vizijo varovanja narave.