Ena od nalog upravljavca narodnega parka je ozaveščanje in usmerjanje lastnikov, vlagateljev in projektantov v upoštevanje načel lokalno značilne gradnje in k uporabi gradiv, značilnih za določeno območje. S tem namenom redno pripravljamo in izdajamo publikacije s smernicami za gradnjo različnih objektov. Več o pestrosti ljudskega stavbarstva v Triglavskem narodnem parku lahko preberete na naši spletni strani na tej povezavi.
Pred kratkim sta bili zaradi velikega zanimanja ponatisnjeni dve brošuri - Pomožni objekti v Triglavskem narodnem parku: Smernice za gradnjo v gorenjski regiji in Tipologija bohinjskih planin ter usmeritve za vzdrževanje in obnovo planšarskih objektov. Tiskane kopije lahko prevzamete v Centru Triglavskega narodnega parka Bohinj in Infocentru Triglavska roža na Bledu ali pa nas kontaktirajte. Digitalni publikaciji sta dostopni tukaj s klikom na zgornja naslova publikacij.
Pomoč ob gradnji in oblikovanju pomožnih objektov kot izhodišče
Publikacijo s smernicami za gradnjo in oblikovanje pomožnih objektov smo pripravili skupaj z ekipo Delavnica, oblikovanje prostora. Smernice so podane kratko in jasno, namenjene pa so vsem, ki načrtujejo in izvajajo tovrstne gradnje, in so dobrodošle kot izhodišče. Nastale so na podlagi analize obstoječega stanja in načel gradnje v gorenjskem delu Triglavskega narodnega parka, vseeno pa so koristne tudi za druga območja, seveda z upoštevanjem morebitnih lokalnih posebnosti in značilnosti ter prostorskih aktov.
Publikacija nas usmerja v to, kako nekmetijske pomožne objekte umestiti v prostor, kakšne naj bodo njihova oblika, konstrukcija, streha in fasada, katere vrste gradiva in barve izbrati ter kakšni detajli in okras so primerni. Posebna pozornost je namenjena zunanji ureditvi, ki prav tako pomembo prispeva k podobi naših naselij. Podani so nasveti glede oblikovanja terena, tlakovanja, postavitve opornih zidov in ograj, izbire primerne zasaditve ter vrtne opreme in dodatkov.
V priročniku o tipologiji bohinjskih planin tudi dobri in slabi zgledi
Priročnik Tipologija bohinjskih planin ter usmeritve za vzdrževanje in obnovo planšarskih objektov je nastal v sodelovanju s Šolo prenove in avtorico prof. dr. Živo Deu. Razdeljen je na dva dela. V prvem je nadrobno predstavljena tipologija planšarskih objektov z umestitvijo stavb v prostor in na zemljišče, s fotografijami in risbami so prikazane značilne tlorisne velikosti, višina in oblika stavb, z oblikovanjem fasadnih odprtin vred. Strokovno je utemeljena izbira značilnih vrst gradiva, nazorno in uporabno predstavljena tehnika gradnje ter končna obdelava podstavka, sten, strehe, stropov, stavbnega pohištva in zunanjih elementov. V drugem delu so s prikazom dobrih in slabih zgledov podane konkretne usmeritve za vzdrževanje in obnovo objektov.
Javni zavod Triglavski narodni park meni, da sta ustrezno evidentiranje tipologije bohinjskih planin in strokovna interpretacija te, ki jo poljudno, uporabno in javno širimo med zainteresirano javnost, poleg uradnih postopkov za posege v prostor in rednega nadzora najpomembnejša podlaga za dolgoročno ohranjanje dediščine bohinjskih planin.