Koordinacijski odbor Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe sestavlja 12 članov, po šest iz Italije (Francesco Boscutti, Chiara Deganutti, Alberto Madrassi, Anna Micelli, Fabio Orlando in Cecilia Venturini) in iz Slovenije (dr. Tit Potočnik, Aljaž Lavtižar, Marko Matajurc, Metod Rogelj, Simon Škvor in Peter Torkar). Štirje člani so hkrati predstavniki mlade generacije, kar je za razvoj območja ključnega pomena. Odbor je imenovan za dve leti, predseduje mu dr. Tit Potočnik, direktor Javnega zavoda Triglavski narodni park.
Spoznavanje in načrti za prihodnji dve leti
Na prvem srečanju so člani najprej nekaj časa namenili medsebojnemu spoznavanju. Potem so razpravljali o akcijskem načrtu za letošnje in prihodnje leto. Ta vsebuje 35 projektov s področja ohranjanja narave, vrednotenja kulturne dediščine, izobraževanja, ekoturizma in trajnostnega razvoja.
Devet projektov oziroma ukrepov se nanaša na ohranjanje biotske in kulturne raznolikosti, 12 na trajnostni razvoj in upravljanje zemljišč, 14 pa na logistiko, kamor sodijo raziskave, monitoring in izobraževanje. Nekateri med njimi so že v teku, drugi pa se bodo šele začeli.
Nekatere skupne aktivnosti potekajo že dlje časa
Med aktivnostmi, ki so že v teku, je na primer predstavitev čezmejne edinstvenosti - na Festivalu kmetijstva v Resiutti (Na Bili) v Italiji že več let oba parka (Triglavski narodni park in italijanski Naravni park Julijsko predgorje) skupaj promovirata edinstvenost Čezmejne ekoregije Julijske Alpe. Prav tako so prebivalci in obiskovalci čezmejnega območja že vajeni skupnega koledarja dogodkov in skupne udeležbe obeh parkov na njih, kot tudi različnih skupnih aktivnosti, podprtih s sredstvi evropskih skladov.
V skupini načrtovanih aktivnosti so med drugim tudi izmenjava podatkov na območju Nature 2000, povezovanje različnih deležnikov v prostoru na področju sodelovanja s šolami, odgovornega turizma in trajnostne mobilnosti, skupno vzpostavljanje povezovalnih pohodniških poti, ki so v zgodovini služile domačinom, in kolesarske poti, ki povezujejo že uveljavljene poti v čezmejno povezane.
Kot je znano, je bilo Čezmejno biosferno območje Julijske Alpe razglašeno na 36. zasedanju Mednarodnega koordinacijskega sveta Unescovega programa Človek in biosfera (MAB) v Agadirju (Maroko). Združuje dve obstoječi biosferni območji – Biosferno območje Julijske Alpe na slovenski strani in italijansko Biosferno območje Julijske Alpe. S tem se je še okrepilo dolgoletno sodelovanje med parkoma, upravljavcema obeh obstoječih biosfernih območij, ki presega državne meje.