Nazaj na novice

Z znanstveno – strokovne konference o suhozidni gradnji

11.04.2025
Z znanstveno – strokovne konference o suhozidni gradnji
O suhozidni gradnji na Slovenskem med teorijo in prakso so razpravljali udeleženci znanstveno-strokovne konference ob 10. obletnici delovanja Partnerstva kraške suhozidne gradnje.

V sklopu praznovanja 10. obletnice delovanja Partnerstva kraške suhozidne gradnje in Leta dediščine Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani kot ustanovne članice Partnerstva je včeraj v Regijskem parku Škocjanske jame v okviru Delovne skupine za raziskovanje in razvoj potekala znanstveno-strokovna konferenca, posvečena gradbeni tehniki in zložbam, ki jim tudi v Sloveniji lahko kontinuirano sledimo od prazgodovine do danes.

 

Prispevek o popisovanju suhozidne gradnje s študenti etnologije in kulturne antropologije (Saša Roškar, Tina Krašovic, Miha Kozorog) je govoril o skupnih raziskavah, ki so potekale tudi v Triglavskem narodnem parku. Naša sodelavka Tina Komac, zadolžena za področje kulturne dediščine, pa je skupaj z Andrejo Ščukovt pripravila prispevek z naslovom Tipologija suhih zidov na gorenjski in primorski strani Triglavskega narodnega parka.

 

»Leta 2016 je bila suhozidna gradnja kot v Istri in na Krasu kontinuirano še živeča veščina vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije, leta 2018 pa še na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. A v kulturno krajino kamnitih na suho postavljenih zložb na ozemlju današnje Slovenije še zdaleč ne najdemo le na Krasu in v Istri, kjer so skupaj s svojimi funkcijami do določene mere kar dobro dokumentirane in raziskane. Obenem v Sloveniji navkljub dejstvu, da od leta 2015 lahko praktik zidanja na suho pridobi certifikat Partnerstva kraške suhozidne gradnje, od leta 2017 pa tudi Nacionalno poklicno kvalifikacijo Suhozidar/suhozidarka, iz znanstveno-inženirskega vidika tovrstno gradnjo zelo površno poznamo in se posledično v praksi srečujemo s številnimi pomisleki in zakonskimi preprekami v želji po njihovi obnovi in ohranjanju v krajini,« so zapisali organizatorji dogodka.    

 

Zato so se v sklopu praznovanja 10. obletnice delovanja Partnerstva kraške suhozidne gradnje in Leta dediščine, ki ga v študijskem letu 2024/2025 obeležuje Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani,  članica Partnerstva, v okviru Delovne skupine za raziskovanje in razvoj odločili organizirati znanstveno-strokovno konferenco, s katero so želeli spodbuditi raziskave in razmisleke na temo.

 

Vse prispevke s konference lahko preberete v tem zborniku