Spodbujanje zelene infrastrukture v mestnih in podeželskih naseljih v Alpah

Spodbujanje zelene infrastrukture v mestnih in podeželskih naseljih v Alpah

FRACTAL

Projekt Fractal

Za Alpe so značilna različna naravna, kmetijska in majhna urbana območja, kjer povezanost med naravnimi in pol-naravnimi ekosistemi ni vedno zagotovljena. Eden najučinkovitejših načinov v podporo ekosistemskim storitvam je izvajanje zelene infrastrukture (ZI) na lokalni ravni. Projekt FRACTAL predstavlja nadgradnjo rešitev, razvitih v projektu LUIGI, prednostno na področju aktivnega vključevanja lokalnih in regionalnih deležnikov, ki lahko pripomorejo k razvoju in implementaciji zelene strukture v prostor.

Cilj projekta je standardizirati zahteve za načrtovanje zelene infrastrukture na ravni občine ter razviti izobraževalna orodja, namenjena širjenju ozaveščenosti med različnimi starostnimi skupinami lokalnih prebivalcev.

Spodbujanje zelene infrastrukture v mestnih in podeželskih naseljih v Alpah

Akronim projekta: FRACTAL ASP0400273 - FosteRing green infrAstruCTure in the ALps


Naslov projekta: Spodbujanje zelene infrastrukture v mestnih in podeželskih naseljih v Alpah


Vodilni partner: Università di Bolzano - Facoltà di Scienze della Formazionen


Projektni partnerji:

SL – TNP – Javni zavod Triglavski narodni park

SL – NIB – Nacionalni inštitut za biologijo

ITA – UNIBZ - Università di Bolzano - Facoltà di Scienze della Formazione

AT – Business Agency Burgenland - Naturparkmanagement


Koordinator za TNP: Mojca Pintar


Trajanje projekta: 1.4.2023 - 30.9.2024    18.mesecev


Vrednost projekta: 445.786,00 EUR (ERFD finaciranje 334.339,50 EUR)


Projekt sofinancirata: ERDF (75%), JZ TNP (25%)


Spletna stran: FRACTAL - FosteRing green infrAstruCTure in the ALps

                            www.alpine-space.eu/project/fractal


 

Prioriteta 4. 4.1. Podnebno odporna in zelena Alpska regija

Zelena infrastruktura GI je sistem naravnih in umetnih zelenih površin, ki služi za izboljšanje okoljskih, socialnih in ekonomskih vidikov bivanja v urbanih in ruralnih območjih. Vključuje lahko številne elemente, kot so zeleni pasovi, parki, gozdovi, vrtovi, vodni viri, travniki in drugo. Glavni cilj zelene infrastrukture je zagotoviti trajnostni razvoj in izboljšati kakovost bivanja, zmanjšati izpuste toplogrednih plinov, izboljšati kroženje vode in zmanjšati onesnaževanje zraka. Poleg tega lahko zelena infrastruktura pomaga pri ohranjanju biotske raznovrstnosti in varovanju ogroženih vrst rastlin in živali.

 

Cilji projekta

Cilj projekta je poglobiti in spodbujati vključenost zelene infrastrukture na različnih ravneh delovanja družbe: prostorskega načrtovanja, vzdrževanja, izobraževanja in najširšega ozaveščanja.

3 osrednji izzivi projekta:

  • nasloviti potrebo po večji rabi/vključenosti zelene infrastrukture na lokalni/regionalni ravni
  • ozaveščati o zeleni infrastrukturi, tako specifične ciljne skupine kot najširšo javnost
  • spodbujati in vključevati zeleno infrastrukturo v šolske učne programe

Spodbujanje in širjenje sprememb v razmišljanju o zeleni infrastrukturi v majhnih mestnih in podeželskih alpskih območjih treh vključenih držav/regij s konkretnim in neposrednim sodelovanjem občin, čebelarjev, kmetov, šol in drugih relevantnih deležnikov.

Vključevanje najširše javnosti je načrtovano na več ravneh, prednostno pa z aktivnostmi:

  • Dan namenjen Zeleni infrastrukturi – izboljšanje/nadgradnja lokalne zelene infrastrukture s predstavitvenimi dejavnostmi, ki vključujejo državljane in lokalne oblasti (poletje 2023).
  • Mednarodni festival alpskega cvetja 2024 – International Wild flower Festival 2024 - Re-Green Festival – z osrednjo temo Zelena infrastruktura – dobrobit narave in človeka

Vključevanje osnovnošolskih organizacij in drugih izobraževalnih ustanov je načrtovano skozi formalne in izvenšolske dejavnosti. Osrednji aktivnosti:

  • poletni tabor za osnovnošolce (poletje 2023)
  • izobraževalni model Zelena infrastruktura za študente oziroma visokošolske in univerzitetne organizacije
  • razvoj orodij, kot na primer namizna igra, atraktivne infografike, animirani film, kovček/toolkit za osnovne šole

Vključevanje odločevalcev na občinski, upravljavski in strokovni ravni je načrtovano skozi skupne delavnice v vseh treh projektnih območjih, osrednja aktivnosti je priprava mednarodne (alpske) zaveze Zeleni infrastrukturi.

Skupaj bomo zasnovali obliko participativnega procesa pri razvoju in implementaciji zelene infrastrukture v prostoru in ga nato izvedli na lokalni ravni.

Osrednje aktivnosti JZ TNP:

  • ureditev in nadgradnja zunanje ureditve Infocentra Triglavska roža Bled in Center TNP Bohinj, vključujoč sodobna načela zelene infrastrukture
  • zasnova in realizacija animiranega filma o zeleni infrastrukturi
  • izvedba poletnega tabora in drugih aktivnosti za osnovnošolsko ciljno skupino
  • izvedba dogodkov z osrednjo temo spodbujanje in podpora zeleni infrastrukturi v mestnih in podeželskih naselij na območju in v zaledju TNP
  • v sodelovanju s Turizmom Bohinj izvedba Mednarodnega festivala alpskega cvetja 2024, ob 100-letnici podpisa zakupne pogodbe za ustanovitev Alpskega varstvenega parka, predhodnika Triglavskega narodnega parka

Aktivnosti in rezultati projekta:


 

Čezalpski sporazum o zeleni infrastrukturi

Čezalpski sporazum o zeleni infrastrukturi je namera podpisnikov iz več alpskih držav. Vsebuje sklop rešitev za izboljšanje stanja zelene infrastrukture tako na javnih kot privatnih površinah.

Razvoj omrežja zelene infrastrukture je mogoče pospešiti s prizadevanjem vseh državljanov, da sodelujejo pri  izvajanju  ukrepov, ki so usmerjeni v spodbujanje in izvajanje pobud:

  • za boljše poznavanje zelene infrastrukture in razumevanje vloge, ki jo ima pri ohranjanju biotske pestrosti in ekosistemskih storitev;
  • namenjenih ozaveščanju javnosti o vlogi zelene infrastrukture pri obvladovanju posledic podnebnih sprememb;
  • za povečanje omrežja zelene infrastrukture na alpskih območjih;

Vsak izmed nas izvaja določene rešitve in ravnanja za povečanje omrežja zelene infrastrukture, s katerimi bomo pomagali ohraniti biotsko pestrost ter podprli ekosisteme in z njimi povezane storitve, kot je zapisano v zgoraj navedenih prioritetah. 

Zato se s svojim podpisom pridružite zavezi, da si boste po svojih močeh prizadevali za naslednje:

  • Pri svojem delovanju bomo upoštevali načela varstva in ohranjanja naravnih virov ter ohranjanja in povečanja biotske raznovrstnosti z ustvarjanjem in vzdrževanjem habitatov za rastline, živali in opraševalce.
  • Pri urejanju vrtov, zelenih površin in v kmetijstvu se bomo držali trajnostnih praks ter krepili odpornost na podnebne spremembe z uvajanjem rešitev kot so sajenje dreves, ohranjanje urbanih zelenih površin, zasaditev domačih – avtohtonih vrst ter varstvo oziroma smotrna uporaba vode.
  • V okviru svojih zmožnosti bomo sodelovali pri ozaveščanju in razumevanju načel zelene infrastrukture v svojih delovnih procesih. Tudi druge bomo spodbujali k sprejemanju trajnostnih praks in zagovarjali zelene pobude v svoji skupnosti.
  • Vsaj eno območje (vrt, trato, rob polja, okoli dreves, cestni rob, območje med kolesnicami) bomo pustili nepokošeno čim dlje, dokler spomladanske rastline ne bodo odcvetele in opraševalcem nudile medičino.

Čezalpski sporazum o zeleni infrastrukturi

 


 

Novičnik št. 1

Oktober 2023

 

Novičnik št. 2

Marec 2024

 

Novičnik št. 3

September 2024

 


 

INFOGRAFIKA Zelena infrastruktura

Ta mreža zelenih in modrih površin ne izboljšuje le kakovosti tvojega življenja in ustvarja zaposlitvene priložnosti, ampak tudi podpira lokalno biotsko pestrost.

Infografika   


 

Zelena infrastruktura PRI NAS DOMA

Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali prispevati k okoljski trajnosti tudi v vašem domačem okolju.

Nasveti - SL            Tips - EN           Tipps - DEU           Suggerimenti - IT


 

Animirani film "Zelena infrastruktura"

V idilični podeželski soseski se mirno življenje spremeni, ko novi sosed Oskar postavi moderno hišo in ustvari sterilno okolje brez življenja.

Film si lahko ogledate tu.


 

Si želiš okoli sebe več zelenja?

Na voljo je digitalna različica letaka, ki vam svetuje kaj posaditi doma.

Letak


 

Ilustrirana knjižica "Sky in Scrub - posebna raziskovalca"

Na voljo je digitalna različica knjige, ki jo lahko prenesete skupaj karticami in navodili za igranje igre.

Prenos knjige       Igralne karte       Navodila


 

Namizna igra FRACTALgame

Namizna igra, je na voljo v štirih jezikih in jo lahko prenesete ter natisnete. Namenjena je učencem, starejšim od 12 let. Vključuje tudi navodila za učitelje, ki vam bodo v pomoč pri pripravi učne ure.

Več o igri.


 

Dogodki:

Otvoritvena slovesnost 17. Mednarodnega festivala alpskega cvetja

V Bohinju se je je začel 17. mednarodni festival alpskega cvetja, ki bo potekal od 19. maja do 4. junija letos. Posvečen je bogati in pestri slovenski naravi, lokalni tradiciji in vsem, ki prispevajo k ohranjanju narave in tradicionalne kulturne krajine.

Več o dogodku


 

Mladi nadzorniki obujajo spomine na Fractalov tabor v Trenti

Učenci, vključeni v program Mladi nadzornik, že nestrpno pričakujejo prvo srečanje v letošnjem šolskem letu. Še vedno pa obujajo spomine na zadnje dneve poletnih počitnic, saj je od 28. do 31. avgusta v Trenti potekal poletni tabor TNP 2023, ki ga je organiziral Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) v okviru projekta FRACTAL.

Več o dogodku


 

Ob svetovnem dnevu otrok o okoljski vzgoji

Danes je svetovni dan otrok. Veliko pozornosti otrokom namenjamo tudi v Javnem zavodu Triglavski narodni park in skrbimo za njihovo okoljsko vzgojo. Tako otroci postajajo odgovorni obiskovalci Triglavskega narodnega parka ter utrjujejo spoštljiv odnos do narave in kulturne dediščine.

Več o dogodku


 

Srečanje turističnih delavcev iz območja Julijskih Alp

V Infocentru Triglavska roža na Bledu je 25. aprila 2024 potekalo pomembno srečanje, namenjeno turističnim delavcem z območja Julijskih Alp.

Več o dogodku


 

Na Belarjevih dnevih v Trenti 

V Trenti so se danes začeli tradicionalni Belarjevi dnevi, animirani orientacijski pohod po Soški poti. V dveh dneh se bo tam sprehodilo skoraj 800 učencev Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe in iz tujine.

Več o dogodku


 

Sveže iz tiskarne – nove številke naših časopisov

Zajeten kupček aktualnega čtiva si v teh dneh lahko priskrbite, če boste obiskali katerega od naših informacijskih centrov (ali opravili nekaj klikov). Izšle so nove številke Sveta pod Triglavom, otroškega časopisa, časopisa za obiskovalce in posebnega časopisa ob Mednarodnem festivalu Alpskega cvetja.

Več o publikacijah


 

Zaključni dogodek projekta Fractal s poučnim predavanjem

Misli in nasvete, zakaj je zelena infrastruktura v naseljih pomembna v luči prilagajanja na podnebne spremembe, je med drugim danes na Bledu delila dr. Lučka Kajfež Bogataj.

Več o dogodku