Med najlepše in najstarejše parkovne poti
Triglavskega narodnega parka (TNP) sodi Soška pot. Snovalci so jo začrtali z enim samim namenom: popeljati izkušenega in neizkušenega pohodnika, planinca ali samo naključnega izletnika po starih trentarskih poteh in stezicah, ki jih čas še ni prerasel. Poti so ostale, tako kot je v Trenti za vedno ostal njen občudovalec dr. Julius Kugy (1858-1944).
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Zloženke Triglavskega narodnega parka (Triglavski narodni park za vsakogar)
V tej zloženki najdete informacije za obisk parka za ljudi s posebnimi potrebami. Navedene so točke, kjer je dostop omogočen tudi ljudem s posebnimi potrebami.
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 13: Mlečne planine v Zgornjem Posočju, 2006)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Mlečne planine v Zgornjem Posočju.
V tej številki časopisa si lahko preberete: Prof. dr. Fran Jesenko (1875- 1932); Nastajajoče Informacijsko središče Bled; Srečanja v Radovni- poletni kulturni večeri na Pocarjei domačiji; Čiščenje zaraščanja na planini Suha pod Rodico; Pogled na TNP iz Gorij; Društvo BRIN in Triglavski narodni park; Belarjevi dnevi.
Dr. Fran Jesenko, prvi izvoljeni redni profesor botanike, fiziologije rastlin in genetike na ljubljanski univerzi (1922), je bil eden najbolj
vnetih zagovornikov in soustvarjalcev Triglavskega narodnega parka (TNP). Takoj po podpisu pogodbe o ustanovitvi Alpskega varstvenega parka nad Komarčo (1. julija 1924) je od 4. do 5. julija s skupino svojih študentov označil meje narodnega parka v Dolini Triglavskih jezer. Profesor Jesenko je že takrat – prvi – uporabljal ime Triglavski narodni park.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Zelena puščava : kulturna krajina iz "domačinskega zornega kota"
Prispevek predstavlja antropološko študijo domačinskih reprezentacij spreminjanja kulturne krajine in odnosov med akterji njenega reproduciranja v dolini Trente. V reprezentacijah tipa »zelena puščava« prihajata do izraza »domačinski model« in vrednotenje lokalne kulturne krajine. V dojemanja krajinskih sprememb in želje po ohranjanju kulturne krajine so investirane skrbi o prihodnosti doline. Domačinske reprezentacije kulturne krajine se izražajo tudi v vrednotenju vloge ključnih akterjev njenega reproduciranja: domačinov, vikendašev in Triglavskega narodnega parka.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Slovenski etnografski muzej
Leto
2005
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Matej Vranješ
Ključne besede
antropologija krajine, kulturna krajina, narodni parki, Triglavski narodni park, Trenta
V tej številki časopisa si lahko preberete: Furlanova domačija v Zgornji Trenti; Projekt Šotna barja v Triglavskem narodnem parku; Tri tisoč let železarstva in pašništva v Julijskih Alpah; Ohranjanje kulturne krajine in stavbne dediščine.