Gorenjski muzej je v sodelovanju
s Triglavskim narodnim parkom
na območju Pokljuke, Spodnjih
Bohinjskih gora in Triglavskega
pogorja pripravil pet visokogorskih kulturno-pohodniških poti.
Speljane so po najpomembnejših območjih starega rudarstva,
železarstva in pašništva.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
V tej številki časopisa si lahko preberete: Naravovarstveni oddelek Trenta; Greben Trentskega Pelca in Srebrnjaka; Klopi in bolezni, ki jih prenašajo- Kako se lahko zaščitimo?; Kaj vemo o Bohinjskem jezeru?; Poškodbe v naravi ob potresih v Zgornjem Posočju (1. del); Kulturna krajina v Triglavskem narodnem parku (4. del); Društvi podeželskih žena v Zgornjem Posočju; Od vaške šole do don Pierinove komune; Šola v Soči.
Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov je leta 2002 sprejela resolucijo
Združenih narodov o gorah, ki določa 11. december za mednarodni dan gora. To pomeni
enkratno priložnost za obravnavanje zapletenih
in raznovrstnih vprašanj, ki se nanašajo na gore,
med njimi tudi izpolnjevanje mednarodnih dogovorov in aktivnosti, ki lahko izboljšajo kakovost življenja v gorskih skupnostih in zavarujejo
krhka gorska okolja za prihodnje generacije.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Leto
2007
Tip
Revija
Format
Dokument (PDF, DOC, ...)
Avtor
Milan Naprudnik
Ključne besede
mednarodni dan gora, Planinska zveza Slovenije, izzivi, planinstvo
Analiza zgodovinskega kartografskega gradiva Triglavskega narodnega parka
Stare karte so eden najpomembnejših virov podatkov za prostorske analize preteklega okolja. Za območje Triglavskega narodnega parka smo poenotili karte, letalske posnetke in druge digitalne prostorske podatke od konca 18. stoletja do danes. Glavne težave so povzročale neenotne legende (in objektni katalogi), različne tehnike kartiranja in merjenja, nezadostne informacije o projekcijah ter razgibano in raznoliko alpsko površje. Z metodo obratnega urejanja je bila izdelana časovna vrsta slojev rabe tal. Opisani postopki obdelave kart ter ocenjevanja kakovosti so poenostavili odločanje o načinu uporabe podatkov za nadaljnje analize. Izboljšali smo poznavanje tehničnih parametrov in semantičnih lastnosti starih kart ter v geografskem informacijskem sistemu interpretiranih slojev rabe tal.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Zveza geografskih društev Slovenije
Leto
2007
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtorja
Tomaž Podobnikar, Žiga Kokalj
Ključne besede
Triglavski narodni park, kartografija, kartografsko gradivo, zemljevidi, zgodovinski pregledi, Slovenija
Založniški odbor PZS se je ob razprodani četrti izdaji odločil za ponatis in dopolnitev ter popravke v Vodniku po planinskih kočah v Sloveniji.V Vodniku so opisani planinski domovi, koče, zavetišča in bivaki, ki so bili vpisani v register planinskih koč pri Planinski zvezi Slovenije do 31. decembra 1997, in tiste postojanke, ki so jih planinska društva že prijavila za vpis. Imena koč, nadmorske višine pa so za vse povzete po Atlasu Slovenije ali po najnovejših planinskih kartah.
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 14: Natura 2000 v Triglavskem narodnem parku - gradivo za pristop k upravljanju Natura 2000 območij s praktičnimi primeri in smernicami)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Natura 2000 v Triglavskem narodnem parku- gradivo za pristop k upravljanju Natura 2000 območij s praktičnimi primeri in smernicami.
V tej številki časopisa si lahko preberete: Naravovarstveni oddelek Kranjska Gora; Gorska skupina Martuljek; Jame in jamarstvo; Kulturna krajina v Triglavskem narodnem parku (3. del); Stane Peterlin; Društvo podeželskih žensk občine Kranjska Gora; Fenomen postaje gorske reševalne službe Mojstrana; Nove ekološke zamisli Čadrške mladine.
Priložnostne publikacije (Snovalci Triglavskega narodnega parka - ljudje pred svojim časom)
Javni zavod Triglavski narodni park izdaja tudi priložnostne publikacije. Knjižica Stanovalci Triglavskega narodnega parka- ljudje pred svojim časom je izšla ob 25. obletnici zakonske ustanovitve Triglavskega narodnega parka. Gre za zbornik strokovnega posveta, ki ga je javni zavod TNP pripravil 24. maja 2006 na Bledu.
Priložnostne publikacije (Mreža informacijskih mest v TNP)
Javni zavod Triglavski narodni park izdaja tudi priložnostne publikacije. V tej publikaciji si lahko preberete o vlogi in pomenu obiskovanja narodnih parkov, analizi obiska TNP, izkušnjah z informacijskim središčem v Trenti in o mrežah informacijskih središč, postaj in točk v TNP.
Možnosti razvoja turistične ponudbe v občini Bohinj
V diplomski nalogi želim raziskati celotno turistično ponudbo v občini Bohinj in prikazati celovit pregled ponudbe, povpraševanja in zaviralnih ter spodbujevalnih dejavnikov, ki vplivajo na razvoj turizma v občini Bohinj. Pri tem se bom osredotočila tudi na Triglavski narodni park in neokrnjeno naravo. Uspešen razvoj turizma temelji na kvaliteti in zadostnosti turistične infrastrukture, ki pa jo bo v Bohinju potrebno še v marsičem spremeniti, izboljšati in dopolniti. Za pridobitev večjega števila turistov pa bo potrebno najti nove rešitve v trženju turizma, organizirati promocijo, se povezati kot strateški partner z drugimi kraji v regiji Julijske Alpe in navsezadnje s strokovnim kadrom vzpostaviti povezanost med javnim in gospodarskim sektorjem za doseganje razvojnih aktivnosti.
Vir
Univerza na Primorskem, Fakulteta za management
Leto
2006
Tip
Diplomsko delo
Format
Spletna stran
Avtor
Urška Medja
Ključne besede
Bohinj, turizem, stanje, Triglavski narodni park, varovanje naravne dediščine, varovanje kulturne dediščine, turistična infrastruktura, razvoj turizma, promocija, ponudba
Makedonija je pestra dežela, dežela, ki te hitro osvoji, in dežela, v katero se želiš vrniti. Tamkajšnje zgodovinsko dogajanje je bilo prav tako raznovrstno, kot so njene naravne danosti.
Na njenem ozemlju se prepletajo submediteranska, kontinentalna in visokogorska klima. Prek njenega ozemlja so od nekdaj potovala ljudstva, ki so puščala v pokrajini in ljudeh vidne sledove. O tem pričajo številni preostanki iz rimskih časov in časov slovanske kulture.
Pogovor z Ljubomirom Kotevskim.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Ob vsakem obisku gora nas poleg vseh drugih lepot narave in gorskega sveta vedno znova s svojo pojavnostjo in petjem presenetijo tudi ptice.
Manj znane ptice gorskega sveta: So bolj ogrožene?
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije