Nazaj na novice

Prihodnost TNP: Skupaj oblikujemo zaveze za varstvo in vzdržni razvoj

08.11.2024
Prihodnost TNP: Skupaj oblikujemo zaveze za varstvo in vzdržni razvoj
Pripravljamo forum zainteresirane javnosti za pripravo 10-letnega načrta upravljanja Triglavskega narodnega parka. Na njem bomo zbirali predloge, ideje in priporočila za pripravo osnutka načrta.

Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) pripravlja drugi 10-letni načrt upravljanja TNP, ki vsem zainteresiranim omogoča podajanje predlogov, idej in priporočil ter stališč do načrtovanih aktivnosti, ki jih upravljavec uresničuje v 10-letnem obdobju.

 

Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) vabi na
forum zainteresirane javnosti TNP za pripravo 10-letnega načrta upravljanja TNP,
ki bo v torek, 19. novembra 2024, ob 16. uri,
v Stergulčevi hiši v Bovcu.

 

Za sodelovanje na forumu se prijavite do ponedeljka, 18. novembra 2024, do 10. ure preko spletnega obrazca na tej povezavi, elektronske pošte triglavski-narodni-park@tnp.gov.si ali telefonske številke 04 578 02 00.

 

Dnevni red 5. foruma zainteresirane javnosti TNP:
1.    Izvolitev dveh članov predsedstva foruma
2.    Potrditev dnevnega reda
3.    Obravnava in potrditev zapisnika 4. foruma z dne 24. januarja 2024 ter poročilo o načinu upoštevanja sprejetih sklepov
4.    Upravljanje Triglavskega narodnega parka v naslednjem 10-letnem obdobju

 

Gradivo za forum zainteresirane javnosti za pripravo 10-letnega načrta upravljanja TNP

 

4. točka dnevnega reda bo potekala v obliki moderirane razprave na različna tematska področja, kot so narava, kulturna dediščina, tradicionalne gospodarske dejavnosti, terciarne gospodarske dejavnosti, družbene dejavnosti, infrastruktura, promet, mladi in rekreacijske dejavnosti. Udeleženci pri prijavi izberete tematsko omizje, ki vas najbolj zanima. Za vsako tematsko omizje je objavljeno gradivo na tej povezavi, ki vam bo v pomoč pri pripravi na razpravo.

 

Kako poteka proces priprave 10-letnega načrta upravljanja TNP?

 

10-letni načrt upravljanja TNP je temeljni razvojni dokument zavarovanega območja. Pri njegovi pripravi sodelujejo strokovne službe različnih sektorjev, parkovne občine, javne in zasebne organizacije ter zainteresirani posamezniki, ki želijo prispevati k ohranjanju narave, varstvu kulturne dediščine in vzdržnemu razvoju v edinem narodnem parku v Sloveniji.

 

Načrt upravljanja TNP temelji na Zakonu o ohranjanju narave in Zakonu o Triglavskem narodnem parku, pri pripravi pa se upošteva tudi zakonodajo s področja varstva kulturne dediščine, kmetijstva, gozdarstva, upravljanja voda, urejanja prostora in varstva okolja. Proces priprave 10-letnega načrta upravljanja TNP vodi JZ TNP. Po javni obravnavi in vsebinski uskladitvi predloga načrt sprejme Vlada Republike Slovenije z uredbo.

 

Proces priprave 10-letnega načrta upravljanja TNP 2026-2035 ima šest faz:

 

1. Analiza stanja in izhodišča:
Strokovne službe Javnega zavoda Triglavski narodni park (JZ TNP) pripravijo analize izvajanja in rezultatov dosedanjega načrta upravljanja, upravljavska izhodišča in usmeritve v sodelovanju s pristojnimi organizacijami za ohranjanje narave in varstvo kulturne dediščine ter drugimi resorji.

 

2. Oblikovanje predlogov in smernic:
Strokovne službe različnih sektorjev, parkovne občine, javne in zasebne organizacije ter vsi zainteresirani posamezniki podajo predloge, ideje, priporočila in smernice za pripravo osnutka 10-letnega načrta upravljanja TNP.

 

3. Priprava osnutka načrta upravljanja: 
Strokovne službe JZ TNP pripravijo osnutek načrta upravljanja TNP 2026-2035, ki ga obravnava Svet JZ TNP. Sledi posredovanje osnutka parkovnim občinam v mnenje. Na podlagi mnenj parkovnih skupnosti JZ TNP dopolni osnutek.

 

4. Javna obravnava osnutka načrta upravljanja:
Za predstavitev osnutka načrta upravljanja JZ TNP organizira javno obravnavo s predstavitvami v parkovnih občinah in na forumu zainteresirane javnosti TNP. Zainteresirani lahko mnenja in stališča podajo v 60 dneh javne obravnave.

 

5. Predlog načrta upravljanja:
JZ TNP na podlagi stališč iz javne obravnave pripravi predlog načrta upravljanja in pripravi strokovna stališča do mnenj in pripomb. Sledi posredovanje predloga načrta upravljanja Svetu JZ TNP v sprejem.

 

6. Sprejem uredbe o načrtu upravljanja:
Svet JZ TNP sprejme predlog načrta upravljanja. Sledi posredovanje predloga Ministrstvu za naravne vire in prostor, ki predlog po medresorski obravnavi posreduje Vladi Republike Slovenije v sprejem. Vlada sprejme načrt upravljanja z uredbo.