Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) že več let uspešno sodeluje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije in Oddelkom za etnologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani pri skupnih terenskih raziskavah kulturne dediščine. Prejšnja leta smo podrobno preučevali stanje in tipologijo suhozidne gradnje v Triglavskem narodnem parku, letos pa smo se odpravili malo prek meja narodnega parka, na Cerkljansko.
Tam smo se posvetili popisovanju stavbne dediščine, natančneje, raziskovali smo senike ali svisu (svisli), kot jih tam imenujejo. Na terenu so nas spremljali tudi domačini, ki so bili pobudniki za raziskavo v želji, da ostane ta del njihove dediščine vsaj dokumentiran, če že ne v celoti ohranjen, saj je zaradi opuščanja in sprememb v rabi močno ogrožen. Dobrodušno so nam predstavili svoje domače kraje in nas peljali po senožetih.
Presenetila nas je izjemna (oblikovna) pestrost svisu in preprostih stavb, med katerimi so si vse vsaj malo različne. Zanimali nas niso le objekti sami, ampak tudi prebivalci in njihova razmišljanja, zgodbe, načini, kako se spreminja raba zemljišč in s tem kulturna krajina okoli njih in podobno.
Naše delo je podprla tudi Občina Cerkno, ki nam je omogočila bivanje v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) Cerkno, kar nam je res olajšalo delo. Po opravljenem terenskem delu bo potrebnega še kar nekaj napora, da se podatki uredijo, pripravijo tehnični izrisi in podobno, potem pa se veselimo ponovnega srečanja na Cerkljanskem.
Izkušnja je bila zanimiva in poučna za vse udeležene in z njo smo še okrepili naše sodelovanje za prihodnje podobne raziskave.
Domačija Kamlonarše.
Kašča pri Brecu.
Cerkljanski muzej.