Po uvodnih predavanjih smo pridobljeno znanje preizkusili še v praksi. Zbrali smo se na pašniku na robu vasi Dolje, ki leži tik ob meji narodnega parka. Tam sta nas lepo sprejela lastnika zemljišča s številnimi suhimi zidovi, ki so jih zgradili njuni predniki, da so lahko na očiščenih zemljiščih pasli živino in imeli njive. Pridružila sta se nam mojstra suhozidne gradnje Mitja Kobal in Ivan Pavlin in z njunimi usmeritvami in pomočjo smo skupaj obnovili kar lep del zidu na robu pašnika, ki je bil prej v slabem stanju in delno podrt.
Ker pa za ohranjanje kulturne dediščine ne moremo uspešno poskrbeti brez sodelovanja z mladimi, smo veseli, da sta zraven sodelovali tudi učiteljici Osnovne šole Tolmin in njunih dvajset učencev, ki so na ta način pridobili dragoceno znanje in izkušnje, tako da bodo v prihodnje gotovo bolj aktivno živeli z dediščino svojega okolja.
Vse dejavnosti so potekale v okviru projekta, ki ga vodi Karin Lavin iz Partnerstva kraške suhozidne gradnje in je sofinanciran s strani Ministrstva za kulturo ter v sodelovanju z Javnim zavodom Triglavski narodni park (JZ TNP), OŠ Franceta Bevka Tolmin, OŠ Simona Gregorčiča Kobarid, Tolminskim muzejem in s posameznimi domačini, ki jim je ta vsebina blizu.
Zapisala: Tina Komac
Prej.
Potem.