Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) je na informativnem sestanku z izvajalci soteskanja v Logu pod Mangartom sporočil, da letošnja soteskarska sezona v soteskah Fratarice in Predelice v Logu pod Mangartom ter Jerečica v Bohinju za izvajalce soteskanja večjih vsebinskih novosti ne prinaša. Tako za zasebno obiskovanje kot tudi za izvajanje soteskanja kot gospodarske dejavnosti je še vedno treba predhodno pridobiti soglasje JZ TNP. Enako kot lani bo tudi letos obvezna uporaba prijavne aplikacije. Obe odredbi Ministrstva za naravne vire in prostor o omejitvi obiskovanja v Fratarici in Predelici, ostajata v veljavi. Za soteskanje v soteskah Fratarice in Predelice bo še vedno treba plačati pristojbino v višini tri evre na osebo, kar je enak znesek kot v pretekli sezoni.
Oddaja vloge za izdajo soglasja preko prijavne aplikacije
V letošnjem letu bo vlogo za izdajo soglasja za izvajanje dejavnosti na vodotokih možno oddati in dopolnjevati preko prijavne aplikacije, ki bo od sredine marca 2025 dalje dostopna na spletnem naslovu https://soteskanje.tnp.si.
Vloga za izdajo soglasja za zasebno obiskovanje sotesk mora vključevati podatke o odgovorni osebi ter imena ostalih soteskarjev v skupini, priložiti pa je treba potrdilo o plačilu upravne takse.
Za izvajanje gospodarske dejavnosti (vodenje gostov) je vlogi za izdajo soglasja JZ TNP obvezno treba priložiti kopije izkaznic reševalcev iz vode na divjih vodah (program C), s katerih je razvidna veljavnost izkaznic, in potrdilo o plačilu upravne takse. Poslovni subjekt ali samostojni podjetnik mora biti registriran za izvajanje dejavnosti soteskanja (SKD šifra 93.190 Druge športne dejavnosti), imeti mora pa tudi aktivno slovensko davčno številko. Tuja podjetja s sedežem v EU morajo vlogi za izdajo soglasja obvezno priložiti tudi kopije veljavnih potrdil A1 za vodnike oz. reševalce, ki so napoteni na delo v Slovenijo.
Pred pretekom veljavnosti izkaznice za reševalca bo prijavna aplikacija avtomatično na to opozorila odgovorno osebo, ob poteku veljavnosti in nepredložitvi kopije nove izkaznice pa bo prav tako avtomatično izbrisala reševalca, ki ne bo smel več opravljati dejavnosti. Po predložitvi potrdila o opravljenem obnovitvenem preizkusu usposobljenosti ga bomo v prijavni aplikaciji zopet aktivirali. Podobno bo aplikacija opozorila na neaktivno davčno številko podjetja.
Vse izvajalce soteskanja pozivamo, naj nam vloge za soglasja posredujejo čim prej. JZ TNP ima namreč skladno z zakonodajo od prejema popolne vloge en mesec časa za izdajo soglasja. Seveda se bomo potrudili, da bomo prejete vloge obravnavali v najkrajšem možnem času.
Omejitve iz odredb veljajo tudi v letošnji sezoni
Omejitve, ki sta jih že v lanski sezoni prinesli omenjeni odredbi, so opredeljene za posamezna časovna obdobja v sezoni soteskanja, nanašajo pa se na ure vstopa v soteski, velikost skupine in na največje dovoljeno število soteskarjev na dan v soteskah Fratarice in Predelice, pri čemer se slednja deli na zgornji in spodnji del:
Posamezen izvajalec organiziranega soteskanja lahko prijavi največ en termin dnevno v 1. obdobju, največ dva termina dnevno v 2. obdobju in največ štiri termine dnevno v 3. in 4. obdobju, pri čemer v dveh urah lahko vstopa največ 18 soteskarjev. Stranka v 2., 3. in 4. obdobju lahko prijavi polovico razpoložljivih terminov na posamezen dan kadarkoli, polovico pa do 24 ur pred izbranim terminom za posamezen dan.
Za zasebno soteskanje (ne kot izvajanje gospodarske dejavnosti) velja, da ima skupina en termin na dan, štiri termine na teden in deset terminov na sezono, v skupini pa je lahko največ pet oseb, enako kot lani.
Letošnja novost – prijava v aplikaciji vsaj 30 minut pred prihodom na parkirišče
Vsaka skupina soteskarjev mora biti v prijavni aplikaciji prijavljena vsaj 30 minut pred prihodom na parkirišče, ki je določeno za posamezno sotesko, kar je letošnja novost. Če skupina pride neprijavljena, v tistem terminu ne sme izvajati soteskanja. Zaradi lažjega nadzora morajo izvajalci na vidno mesto v vozilu namestiti ime svoje agencije.
Najpogostejše kršitve oziroma nepravilnosti, povezane s soteskanjem, so bile v lanskem letu naslednje: skupina soteskarjev ni bila prijavljena, imela je premalo prijavljenih soteskarjev, premalo prijavljenih vozil, prijavljena je bila napačna soteska, skupina soteskarjev (gospodarska dejavnost) je bila brez ali z nezadostnim številom usposobljenih reševalcev iz vode na divjih vodah, ki so bili navedeni v soglasju JZ TNP, soteskarji so dostopali oziroma vstopali v sotesko na nedovoljenem mestu, imeli so pomanjkljivo opremo, nekateri pa niso uporabljali razpoložljive infrastrukture (sanitarije, preoblačilnice).
Posledice morebitnih kršitev
Za vsako kršitev naravovarstveni nadzornik Triglavskega narodnega parka skladno z Zakonom o Triglavskem narodnem parku izreče opozorilo ali globo. Kršitve prednostno obravnava naravovarstveni nadzornik, pri čemer mu z informacijami pomagajo informatorji na terenu. Za pravno osebo globa znaša 7.000 – 70.000 evrov, za samostojnega podjetnika 7.000 – 50.000 evrov, za odgovorno osebo 1.000 – 4.000 evrov, za posameznika pa 500 – 3.000 evrov.
V primeru, da skupina soteskarjev (gospodarska dejavnost) pri izvajanju soteskanja nima prisotnega usposobljenega reševalca iz vode na divjih vodah, ki je naveden v soglasju, ali nima zadostnega števila reševalcev, se to obravnava kot hujša kršitev. Takemu izvajalcu se izreče sankcija in začne postopek za odvzem soglasja za izvajanje soteskanja za tekoče leto, hkrati pa JZ TNP v naslednjem letu izvajalcu zavrne vlogo za izdajo soglasja za izvajanje soteskanja. Vse ostale kršitve (npr. skupina soteskarjev ni prijavljena, premalo prijavljenih soteskarjev, premalo prijavljenih vozil, prijavljena napačna soteska, vstop v sotesko na nedovoljenem mestu in morebitne podobne kršitve) so lažje in v primeru, da izvajalec prejme dve opozorili in/ali globi, JZ TNP v naslednjem letu izvajalcu zavrne vlogo za izdajo soglasja za izvajanje soteskanja.
Prenova sidrišč in označevanje lokacij s številkami za hitrejše reševanje v primeru nezgod
V soteski Fratarice in zgornjem delu Predelice je Soteskarska zveza Slovenije pred letošnjo sezono izvedla prenovo sidrišč. Pri tem so bili uporabljeni preverjeni in certificirani materiali, kljub vsemu pa mora vsak vodnik varnost sidrišč pred uporabo preveriti še sam. V Fratarici je bilo prenovljenih 11 sidrišč in dodana štiri nova, Predelica pa ima pet prenovljenih sidrišč v zgornjem delu. Obnova sidrišč v spodnjem delu Predelice bo potekala do konca leta 2025, ko bo zaključeno tudi označevanje sidrišč s številkami, nameščenimi na skalah, ki so v pomoč pri sporočanju o kraju morebitne nezgode.
Tudi v Soteskarski zvezi Slovenije, enako kot v JZ TNP, pozivajo soteskarje, naj upoštevajo pravila v Triglavskem narodnem parku in naj spoštujejo lokalne prebivalce ter goste, druge vodnike in naravo. Zelo pomembno je tudi, da imajo potrebno znanje, da se stalno izobražujejo in da uporabljajo ustrezno opremo ter jo zagotovijo tudi svojim gostom.
Udeleženci informativnega sestanka so pred začetkom letošnje sezone med drugim pobliže spoznali kraj Log pod Mangartom v družbi predsednika Turističnega društva Log pod Mangartom Petra Mlekuža. Tako bodo gostom, ki jih vodijo v soteski, lahko predlagali, katere zanimivosti si lahko ogledajo v kraju, kje lahko pokušajo in kupijo lokalne pridelke in podobno.