Nazaj na novice

S srečanja projektnih partnerjev projekta LiveAlpsNature v Italiji

18.02.2025
S srečanja projektnih partnerjev projekta LiveAlpsNature v Italiji
Naši sodelavki sta se ta mesec udeležili srečanja projektnih partnerjev projekta LiveAlpsNature, ki je potekalo v Italiji v Zavarovanih območjih Ossole (Aree Protette dell'Ossola).

Projekt LiveAlpsNature, ki je namenjen varovanju biotske pestrosti z inovativnimi pristopi usmerjanja obiska in komuniciranja v alpskih zavarovanih območjih se je začel septembra lani in se bo zaključil konec avgusta leta 2027. V njem poleg vodilnega partnerja – mreže zavarovanih območij v Alpah Alparc sodelujejo projektni partnerji iz Avstrije (Paracelsus Medical University Salzburg – zasebna fundacija in CIPRA International Lab GmbH), Italije (Organ upravljanja zavarovanih območij Ossole in Naravni park Mont Avic), Švice (Švicarski narodni park), Nemčije (Narodni park Berchtesgaden), Francije (Narodni park Ecrins in Konservatorij naravnih območij v Haute-Savoie) in Slovenije (Turizem Bohinj in Javni zavod Triglavski narodni park).

 

Projekt se osredotoča na povezavo med ohranjanjem biotske pestrosti, turizmom in rekreativnimi dejavnostmi v zavarovanih območjih v alpskem svetu. Prizadeva si za povezovanje ohranjanja biotske pestrosti, koristi za človeško zdravje in lokalnih ekonomskih potreb z inovativnimi strategijami upravljanja turizma. Z združevanjem ciljev ohranjanja biotske pestrosti z lokalnimi strategijami turizma želi okrepiti zavarovana območja Alp in relevantne deležnike pri spodbujanju ohranjanja zdravju koristnega alpskega okolja.

 

Koncept enega zdravja  

 

Projekt uvaja koncept 'One Health’ turizma oziroma tako imenovanega turizma enega zdravja, ki vključuje inovativno in vključujoče upravljanje obiskovalcev. Poudarja transnacionalni in večdeležniški pristop upravljanja dejavnosti v naravnem okolju, kar pripomore k omilitvi vpliva intenzivnega turizma na občutljivih območjih. Izbrana pilotna območja bodo tesno sodelovala z občinami in deležniki pri neposredni izvedbi strategij. Projekt pa poudarja tudi sodelovanje na ravni Strategije EU za Alpsko regijo (EUSALP) in Alpske konvencije, kar zagotavlja dolgoročen vpliv na regijo.

 

Aktivnosti projekta so razdeljene v tri korake: (1) Analiziranje vplivov dejavnosti v naravi na biotsko raznovrstnost, trendov dejavnosti v naravi in vedenja obiskovalcev na celotnem alpskem območju. To obsežno razumevanje trendov na prostem in njihovih vplivov na biotsko raznovrstnost služi kot osnova za (2) oblikovanje načrta, ki bo ščitil biotsko raznovrstnost in ustvarjal inovativne ponudbe, temelječe na konceptu enega zdravja. (3) Ti modeli, prijazni do biotske raznovrstnosti in vključujoči koristi za okolje in zdravje ljudi, bodo izvedeni in preizkušeni. Odprti GIS-podatki z informacijami o biotski raznovrstnosti, ranljivih območjih in potencialnih zdravstvenih koristih zagotavljajo pripravo obiskovalcem prijaznih ponudb, ki varujejo biotsko raznovrstnost. Izbrana alpska zaščitena območja bodo delovala kot pilotna območja in zagotavljala neposredno izvajanje strategije.

 

Projektni partner JZ TNP je nosilec delovnega sklopa št. 3  – Izvajanje, vrednotenje in izboljševanje rešitev za dejavnosti, ki temeljijo na naravi, na zavarovanih območjih v Alpah (Implement, asses and enchance Nature-ased-Activities Solutions in Alpine Protected Areas), ki se osredotoča na implementacijo orodij usmerjanja obiska skladno s konceptom turizma enega zdravja v alpskih zavarovanih območjih. Skladno s tem je JZ TNP pripravil (v sodelovanju z vodilnim partnerjem Alparc) tudi predstavitev področja in vsebin dela v tem sklopu.

 

Kako je potekalo srečanje projektnih partnerjev?

 

Prvi dan so se predstavniki projektnih partnerjev sestali na skupni večerji, na kateri jih je nagovoril direktor gostiteljskega partnerja, Zavarovanih območij Ossole, Danielle Piazza. Drugi dan sta se naši sodelavki udeležili predstavitve monitoringa in upravljanja turizma v naravnem parku Alpe Veglia Devero, s poudarkom na monitoringu favne in identifikacije občutljivih območij v tem parku. Piero Merzi iz Alparca je zbranim prestavil že izvedene aktivnosti v prvem delovnem sklopu, povezane z vprašalniki za obiskovalce in deležnike v turizmu.

 

Nato so se udeleženci razporedili v dve skupini, kjer so ločeno obravnavali vprašalnik za obiskovalce in vprašalnik za deležnike v turizmu, ju dopolnjevali, ustrezno spreminjali in komentirali, vse z namenom, da nam bodo tako pridobljene informacije pomagale pri poznejši interpretaciji, umeščanju različnih ukrepov v naravi in informiranju obiskovalcev in deležnikov v prostoru. Vodje skupin so predstavili zaključke in predloge posamezne delavnice, katere so nato pokomentirali tu ostali projektni partnerji.

 

Sledile so predstavitve izvedenih in načrtovanih dejavnosti v drugem sklopu, dan pa so udeleženci srečanja zaključili s kratko predstavitvijo naslednjih korakov izvajanja projekta.

 

Več o srečanju lahko izveste v objavi na spletni strani mreže Alparc