Projekt Welcome je osredotočen na iskanje ravnotežja med vse večjo priljubljenostjo rekreacije na prostem in ohranjanjem občutljive alpske narave. Naslavlja problematiko prekomernega turizma in razmaha dejavnosti v naravi, ob tem pa poudarja, da obiskovalci pogosto niso dovolj ozaveščeni o dolgoročnih vplivih svojih dejavnosti na to edinstveno naravno okolje.
Zaključni dogodek projekta Welcome
Konec marca smo se sodelavke Javnega zavoda Triglavski narodni park udeležile zaključnega dogodka projekta, ki je potekal v Narodnem parku Berchtesgaden v Nemčiji na povabilo vodilnega partner projekta, mreže alpskih zavarovanih območij Alparc. Ta je prepoznal vsebinsko povezanost med projektoma Welcome in LiveAlpsNature, v katerem sodeluje tudi naš zavod, predvsem na področju upravljanja obiskovalcev in trajnostnega turizma.
V okviru programa smo predstavile digitalizacijo spremljanja in usmerjanja obiskovalcev v Triglavskem narodnem parku ter sodelovanje z Naravnim parkom Julijsko Predgorje. Prisluhnili smo tudi izkušnjam iz parkov Berchtesgaden in Ossola, spoznali pa tudi inovativne turistične prakse iz različnih alpskih območij – od čuječnostnih programov v naravi do geološke interpretacije krajine in ukrepov za spodbujanje trajnostne mobilnosti.
O prihodnosti turizma v Alpah
Drugi del programa je bil namenjen razpravi o prihodnosti turizma v Alpah in oblikovanju scenarijev razvoja do leta 2040 z mislijo na omejitve rasti obiska in pomen aktivnega vključevanja lokalnih skupnosti. Dogodek se je zaključil s terenskim ogledom doline Klausbachtal, kjer smo udeleženci spoznali dobre prakse na področju spremljanja obiska, označevanja poti in izvirne interpretacije narave. Zanimiv primer je izobraževalna točka, kjer obiskovalci lahko spremljajo naravni proces razkrajanja živali kot del življenjskega kroga. Ogledali so si tudi premično informacijsko točko, s katero zaposleni obiskovalcem posredujejo informacije in spodbujajo spoštljiv odnos do narave. Terenski ogled je ponudil številne ideje za nadgradnjo našega dela na terenu.
Zavarovana območja v Alpah imamo pomembno vlogo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti in spodbujanju trajnostnega razvoja. S svojimi dolgoletnimi izkušnjami, strokovnim znanjem in uveljavljeno vlogo v turizmu lahko postanemo vodilni akterji pri razvoju sonaravnih turističnih pristopov. Ključni elementi projekta Welcome so sodelovanje z lokalnimi in regionalnimi partnerji, vključevanje prebivalcev in gospodarstva ter vzpostavitev učinkovitih upravljavskih struktur. Pomembna komponenta projekta je tudi mednarodna izmenjava znanj s ciljem oblikovanja trajnostnih in dolgoročno učinkovitih rešitev, ki bodo prispevale k bolj uravnoteženemu razvoju turizma v zavarovanih območjih.
Več o projektu Welcome lahko preberete na spletni strani projekta.