Vrednotenje in načrtovanje trajnostnih oblik rekreacije v zavarovanih območjih Slovenije
V doktorskem delu so predstavljeni vidiki trajnostnega načrtovanja rekreacije na prostem v zavarovanih območjih s poudarkom na socialni nosilni zmogljivosti. Trajnostno načrtovanje rekreacije na prostem upošteva posebne geografske razmere za posamezne vrste rekreacije na prostem, zakonodajo in varovalne režime zavarovanih območij. Zapisana izhodišča in priporočila so podlaga za načrtovanje razvoja trajnostnih oblik rekreacije na prostem ter za sprotno spremljanje in usmerjanje razvoja teh aktivnosti.
Vir
Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
Leto
2020
Tip
Doktorska disertacija
Format
Dokument (PDF, DOC, ...)
Avtor
Renata Mavri
Ključne besede
prostorsko planiranje, ekološka politika, rekreacija, varstvo gorskega sveta, zavarovana območja, Triglavski narodni park, Idrijca
V tej številki časopisa si lahko preberete: Mirna območja; Do skrivnosti življenja divjega petelina s telemetrijo; Začetek okrevanja visokogorskega ekosistema; Risi se vračajo, tudi na Gorenjsko; Bohinjski stavbni tip; Tipologija bohinjskih planin; Gradnja na suho v alpskem prostoru; Sodelovanje Biosfernih območij Slovenije; Biosferno območje Julijske Alpe s številnimi novostmi za mlade in širšo javnost; Novelacija Razvojnega načrta.
Znanstveno izobraževalni časopis obravnava prispevke, ki se nanašajo na raziskovanje in varovanje žive in nežive narave ter materialne in nematerialne kulturne dediščine na območju Triglavskega narodnega parka in na širšem območju Julijskih Alp.
Strokovno posega v naravoslovje, družboslovje in povezovalne vede. Prispevki so v obliki znanstvenih člankov in kratkih novic. Acta triglavensia je nadaljevanje Triglavskih razgledov.
Javni zavod Triglavski narodni park izdaja tudi priložnostne publikacije. V tej publikaciji so predstavljene tipične rastlinske in živalske vrste izbranih habitatov Triglavskega narodnega parka.
Zloženke Triglavskega narodnega parka (Na čudovitih poteh Julijskih Alp)
V tej zloženki najdete informacije o različnih pohodniških poteh v parku ter rastlinskih in živalskih vrstah, ki jih lahko na poti srečate. Zloženka vsebuje tudi pravila obnašanja v parku in je v angleškem jeziku.
V turobnem jutru zgodnjega poletja se po znameniti bohinjski progi z vlakom peljem v službo na Primorsko. Živahno je tokrat v vagonu in prisluhnem. Slišim imena Stržišče, Znojile, Obloke, Grahovo, Podmelec … Ali veste, kje je to? Tam nekje nad pozabljeno Baško grapo. Skupinica z navdušenjem pripoveduje o svoji hoji po Juliani. Danes je pred njimi etapa Grahovo–Most na Soči. Lepo z vlakom z Bleda in tako načrtujejo tudi vrnitev v poznem popoldnevu.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Leto
2020
Tip
Revija
Format
Dokument (PDF, DOC, ...)
Avtor
Martin Šolar
Ključne besede
daljinske poti, Juliana trail, Triglavski narodni park, Julijske Alpe
Priložnostne publikacije (Elektronski zbir dobrih praks na področju blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje na Biosfernem območju Julijske Alpe )
Javni zavod Triglavski narodni park izdaja tudi priložnostne publikacije. V tej publikaciji so združene nekatere dobre prakse, ki se izvajajo na Biosfernem območju Julijske Alpe in katere so in bodo zgled tudi drugim.
Jekleni Zlatorog "kralja Triglava: Spomini na Albina Belarja
Deset let je minilo od izida knjige Albin Belar, pozabljen slovenski naravoslovec (založba Didakta, 2010). Napisala sva jo z danes žal pokojnim Renatom Vidrihom, doktorjem geologije, nekdanjim
direktorjem Urada za seizmologijo in geologijo pri Agenciji RS za okolje, mojim nepozabnim prijateljem. Ob deseti obletnici izida predstavljam profesorja Belarja (1864–1939) naši planinski javnosti.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije