Doživetje za vse čute je bil za okoli 20 udeležencev vodeni izlet po prenovljeni učni poti Barje Goreljek, ki smo ga pripravili v soboto, 2. 7. 2022.
Učna pot barje Goreljek je ena izmed najbolj obiskanih učnih poti v Triglavskem narodnem parku.
Ena od temeljnih nalog Javnega zavoda Triglavski narodni park je izvajanje popisov številnih zavarovanih vrst. V projektu VrH Julijcev, ki ga izvaja zavod skupaj s šestimi partnerji, med tovrstne naloge sodi tudi popis divjega petelina. V pogovoru s Florijanom Tišlerjem, naravovarstvenim nadzornikom JZ TNP, boste izvedeli, zakaj je to zanj ena najlepših, a hkrati tudi najbolj odgovornih in zahtevnih nalog.
Izkoreniniti ribe iz gorskega jezera je redkokdaj enostavno, pa vendar enostavneje kot prepričati ljudi, da so ribe v mnogih gorskih jezerih izjema in ne pravilo.
Območje Pokljuke je med obiskovalci priljubljen prostor za preživljanje prostega časa. Številčno je obisk pokljuške planote v porastu, večji obisk pa posledično predstavlja tudi pritisk na naravno okolje, še zlasti za nekatere vrste in ekosisteme, ki so ranljivi in občutljivi na različne oblike vznemirjanja oziroma na prisotnost človeka.
Telemetrija belke na širšem območju apneniških Alp je povsem pionirsko delo, ki smo se ga v sklopu projekta VrH Julijcev lotili z namenom boljšega umeščanja mirnih območij in iskanju habitatnih lastnosti, ki jih belka rabi za svoje preživetje v visokogorju.
Na območju pod Petelinom na Mežakli in pod Jerebikovcem na Pokljuki se izvaja sadnja dreves.
V letošnjem letu nam je z oddajniki uspelo opremiti še 4 divje peteline na Pokljuki. Dva v okolici Rudnega polja, na bolj obremenjenem območju in dva na bolj mirnih predelih in dva v širši okolici planine Klek. Skupaj tako s pomočjo oddajnikov spremljamo gibanje šestih osebkov v Triglavskem narodnem parku.