Prispevek prikazuje poznavanje Triglavskega narodnega parka pri srednješolcih Zavoda za invalidno mladino v Kamniku in primerja njihovo percepcijo z mladimi sovrstniki v Triglavskem narodnem parku. Izpostavljeno je poznavanje smotra, obsega, števila prebivalcev, zaščitenih rastlin in živali parka.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani
Leto
1999
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Tina Velkavrh
Ključne besede
ekologija, Julijske Alpe, naravna dediščina, Slovenija, Triglavski narodni park, varstvo narave
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 9: Rjavi medved v Triglavskem narodnem parku)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Rjavi medved v Triglavskem narodnem parku.
Knjiga, ki le na prvi pogled spominja na klasičen turistični vodnik, je v resnici
veliko več, je avtorsko delo, kakršnega o Sloveniji do njenega izida še nismo imeli. Avtor je v njem
združil svoja globoka doživetja in iskriva razmišljanja s 150 skrbno izbranih izletov po Sloveniji.
Namerno se je izognil turistično "razvpitim" krajem in nas marsikdaj rajši popeljal v svet skritih in
že skoraj pozabljenih naravnih in kulturnih zakladov naše države.
Gams v Triglavskem narodnem parku : sedanja oblika varovanja ni proslavljanja vreden dosežek
Članek povzema vsebino posveta z naslovom Gams. Domači in tuji strokovnjaki so z referati pojasnjevali vlogo človeka pri varovanju gamsa v zaščitenem območju parka. Pokazalo se je, da so domači strokovnjaki vsi zastopniki lovstva in so priporočali lov kot nujo v narodnem parku. Vsi tuji predavatelji, ki so lahko navajali dolgoletne izkušnje narodnih parkov iz Švice, Italije, Avstrije in Francije, pa nasprotno: popolna zaščita gamsa jim ni povzročila težav, ki jih obljubljajo naši referenti. Obratno: cilji parkov so bili šele na tak način doseženi.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Planinska zveza Slovenije
Leto
1999
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Ivan Veber
Ključne besede
Triglavski narodni park, živalstvo, živalske vrste, gamsi, varstvo narave, lov
Uprava Triglavskega narodnega parka (TNP) je leta 1996 izdala prve štiri zloženke o Triglavskem narodnem parku. Prva med njimi prinaša osnovne podatke o parku, naslednja opisuje Dom Trento, informacijsko središče TNP in Trentarski muzej, zadnji dve pa načenjata geološko tematiko (Geološka zgodovina in Okamnelo življenje TNP). Načrtovana zbirka naj bi obiskovalcem približala edini narodni park v Sloveniji iz kar najštevilnejših zornih kotov.
Letos z veseljem predstavljamo naslednje tri zloženke
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Zveza geografskih društev Slovenije
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 7: Gams - varstvo in upravljanje na zavarovanih območjih Alp in v Sloveniji)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Gams- varstvo in upravljanje na zavarovanih območjih Alp in v Sloveniji.
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 8: Klima Triglavskega narodnega parka)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Klima Triglavskega narodnega parka.
Planinski orel Aquila chrysaetos v Triglavskem narodnem parku
V okviru postopnega ugotavljanja stanja posameznih živalskih vrst v TNP je v letih od 1991 do 1996 potekalo sistematično zbiranje podatkov o pojavljanju planinskega orla. Predstavljeni podatki so pomoč pri varstvenem načrtovanju.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije
Leto
1998
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Miha Marenče
Ključne besede
ornitologija, Slovenija, Triglavski narodni park, planinski orel
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 6: Varstvo okolja pri planinskih postojankah v Triglavskem narodnem parku)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Varstvo okolja pri planinskih postojankah v Triglavskem narodnem parku.
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 5: Alpski kozorog v Triglavskem narodnem parku in drugod po Sloveniji)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Alpski kozorog v Triglavskem narodnem parku in drugod po sloveniji.
Planinstvo v TNP : posvetovanje med planinci in upravljalci Triglavskega narodnega parka
Planinstvo oziroma krovna organizacija Planinske zveze Slovenije in posamezna planinska društva so prav gotovo dejavnik, ki ga morajo upravljalci zavarovanega območja narodnega parka upoštevati. Na predlog sveta Triglavskega narodnega parka je javni zavod TNP pripravil izhodišča za planinsko dejavnost v TNP in organiziral posvet Planinstvo in Triglavski narodni park. V sestavku so na kratko povzeta izhodišča uprave TNP za planinsko dejavnost v parku in glavne točke posveta.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Planinska zveza Slovenije
Leto
1996
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Martin Šolar
Ključne besede
planinstvo, Triglavski narodni park, posvetovanja, Bled