Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 6: Varstvo okolja pri planinskih postojankah v Triglavskem narodnem parku)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Varstvo okolja pri planinskih postojankah v Triglavskem narodnem parku.
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 5: Alpski kozorog v Triglavskem narodnem parku in drugod po Sloveniji)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Alpski kozorog v Triglavskem narodnem parku in drugod po sloveniji.
Planinstvo v TNP : posvetovanje med planinci in upravljalci Triglavskega narodnega parka
Planinstvo oziroma krovna organizacija Planinske zveze Slovenije in posamezna planinska društva so prav gotovo dejavnik, ki ga morajo upravljalci zavarovanega območja narodnega parka upoštevati. Na predlog sveta Triglavskega narodnega parka je javni zavod TNP pripravil izhodišča za planinsko dejavnost v TNP in organiziral posvet Planinstvo in Triglavski narodni park. V sestavku so na kratko povzeta izhodišča uprave TNP za planinsko dejavnost v parku in glavne točke posveta.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Planinska zveza Slovenije
Leto
1996
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Martin Šolar
Ključne besede
planinstvo, Triglavski narodni park, posvetovanja, Bled
Varovanje in razvoj v Triglavskem narodnem parku: harmonija ali alternativa?
Vedno znova se postavlja vprašanje, katera je prava pot, da so najdragocenejši predeli narave še dovolj zavarovani in da je ob tem čim manj prizadet njihov razvoj. V članku predstavljamo edini slovenski narodni park v povezavi s pomembnejšimi gospodarskimi dejavnostmi. Varstvo in razvojne možnosti v njem opredeljuje obstoječa zakonodaja in postopno uveljavljanje mednarodnih varstvenih kategorij.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Zveza geografskih društev Slovenije
Leto
1996
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtorja
Martin Šolar, Tea Lukan- Klavžer
Ključne besede
gospodarstvo, regionali razvoj, Triglavski narodni park, varstvo narave
Naša visokogorska jezera umirajo : gorska očesa postajajo zaradi človekove malomarnosti kalna
Večina že ob izrazu »visokogorski« pomisli na nekaj oddaljenega in nedotaknjenega. Nedostopnost pokrajine res lahko preprečuje neposreden vpliv človeka. Pozabljamo pa, da lahko posredno preko zraka tudi najbolj nedostopna območja dosežejo najrazličnejši plini in delci, ki se kot odvečni produkti sproščajo zaradi človekovega delovanja. Delce in pline vdihavamo, z zračnimi masami pa lahko potujejo zelo daleč in se odlagajo tudi na tako odročnih krajih, kot je visokogorje intam ostajajo. Ob deževjih se izpirajo iz ozračja in s
pobočij gora ter se zbirajo v različnih vodnih telesih. Najrazličnejše snovi se lahko kopičijo tudi v sneženih gmotah in ledenikih, kjer so varno spravljene vse do takrat, ko se vremenske razmere spremenijo in se sneg prične topiti.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Planinska zveza Slovenije
Leto
1996
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Alenka Gaberščik
Ključne besede
jezera, gore, Triglavski narodni park, varstvo narave, onesnaženje vode
Prispevek govori o vlogi Triglavskega narodnega parka kot edinega narodnega parka v Sloveniji, o različnih pogledih na vprašanja zavarovanja narave v Sloveniji, o konkretnih dejavnostih v zvezi z varovanjem narave v Triglavskem narodnem parku ter o preteklem in prihodnjem sodelovanju uprave narodnega parka z gozdarsko službo.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Zveza gozdarskih društev Slovenije
Leto
1995
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Janez Bizjak
Ključne besede
gozdarstvo, narodni park, Triglavski narodni park, varstvo narave
Geografska problematika predvidene male hidroelektrarne Krajcarica v Triglavskem narodnem parku z vidika varstva okolja
Prispevek osvetljuje okoljevarstveno problematiko gradnje male hidroelektrarne (mHE) v Triglavskem narodnem parku. Njegov namen je primerjati predvidene posledice na okolje po obeh variantah načrtovane mHE na potoku, nakazati rešitve, kjer naj bi bili interesi čimbolj usklajeni in navedeni razlogi za mHE na Krajcarici in z novo osvetlitvijo te problematike prispevati k razvoju Trente.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Zveza geografskih društev Slovenije
Leto
1995
Tip
Ni določena
Format
Spletna stran
Avtor
Mateja Klinar
Ključne besede
Julijske Alpe, Krajcarca, male hidroelektrarne, Triglavski narodni park, varstvo okolja
Od 23. marca do 15. aprila je bila v Kulturno informacijskem centru Križanke v Ljubljani na ogled razstava o Triglavskem narodnem parku, ki jo je ob 71 -letnici TNP postavil Zavod za varstvo TNP z Bleda kot svoj prispevek evropskemu letu varstva narave.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 4: Življenje v vodah Triglavskega narodnega parka)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Življenje v vodah Triglavskega narodnega parka.
V založbi Planinske zveze Slovenije sta pred vrhuncem poletne planinske sezone izšla dva prenovljena gorniška zemljevida- Storžič in Košuta ter Trenta. Pripravil ju je Inštitut za geodezijo in fotogrametrijo iz Ljubljane.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Planinska zveza Slovenije
Leto
1995
Tip
Izvirni znanstveni članek
Format
Spletna stran
Avtor
Peter Svetik
Ključne besede
ocene in poročila, planinski zemljevidi, Storžič in Košuta, Trenta, Triglavski narodni park, Julijske Alpe